Monitoring na stadionach doczekał się rozporządzenia

Artykuł

Szef MSWiA Jerzy Miller podpisał 10 stycznia 2011 r. rozporządzenie w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej, uszczegóławiające przepisy zawarte w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Rozporządzenie określa wymagania, jakie musi spełniać monitoring na stadionach piłkarskich.

Zgodnie z rozporządzeniem monitoring będzie obowiązkowy w kasach biletowych, przy bramach i furtkach, na drogach ewakuacyjnych i oczywiście na samych trybunach i płycie boiska. W tych dwóch ostatnich miejscach urządzenia będą musiały zapewnić najwyższą jakość obrazu. Ma on być stabilny i zarejestrowany z częstotliwością nie mniejszą niż 12 klatek na sekundę, przy wysokości obrazu nie mniejszej niż 950 pikseli. W dodatku czas migawki do zarejestrowania jednej klatki nie może być dłuższy niż 1/125 sekundy. Parametry te mają zagwarantować identyfikację stadionowych chuliganów.

Na rozporządzenie czekaliśmy niemal rok. 2 lutego 2010 roku straciło moc poprzednie rozporządzenie i powstała luka w prawie. Wprowadzało to olbrzymią niepewność wśród inwestorów w kontekście Euro 2012, którzy nie wiedzieli, jaki sprzęt powinni montować na stadionach. Dziś już wiadomo, że na Stadionie Narodowym, na którego trybunach będzie mogło zasiąść 65 tys. widzów, znajdzie się ponad 400 kamer. Cena jednej waha się od 2 do nawet 10 tys. zł.

Dziennik Gazeta Prawna zwraca jednocześnie uwagę na pewne luki w rozporządzeniu. Zakłada ono, że rejestracji przebiegu imprezy masowej dokonuje się przy użyciu cyfrowych urządzeń. Dopuszczono jednak stosowanie kamer analogowych, które mają przetworniki analogowo-cyfrowe. Pojawiły się obawy, że zaproponowany przepis jest furtką do stworzenia w Polsce rynku zbytu dla przestarzałej technologii. Ponadto kamery analogowe nie są w stanie zarejestrować obrazu w najwyższej rozdzielczości.

Niestety nie możemy podać linku do treści rozporządzenia, gdyż nie zoztało ono jeszcze opublikowane na stronach BiP MSWiA (najnowsze opublikowane tam rozporządzenia kończą się na 2010 r.), na stronach sejmowych, ani też na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Tekst projektu rozporządzenia przygotowany do podpisu można znaleźć tutaj.

[Aktualizacja: rozporządzenie zostało opublikowane 24 stycznia 2011 r. Można je znaleźć na stronie RCL]

Więcej na ten temat:

Monitoring wykorzysta kamery analogowe

Stadion na Euro 2012 jak stadion Wielkiego Brata

Dodaj komentarz