MSWiA chce ograniczenia odpowiedzialności pośredników za treść - nowe założenia do uśude są gotowe

Artykuł
28.01.2011
2 min. czytania
Tekst

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oficjalnie opublikowało projekt założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Projekt zmienia zasady odpowiedzialności pośredników za treść w Internecie - w kierunku ograniczenia odpowiedzialności wszystkich podmiotów, które nie mają wpływu na to, jaki materiał jest umieszczany w sieci. Chodzi przede wszystkim o materiał, który narusza prawa autorskie lub dobra osobiste osób trzecich.

Zgodnie z projektem MSWIA, odpowiedzialności za treść nie będą ponosić nie tylko operatorzy telekomunikacyjni - którzy jedynie przesyłają pakiety internetowe i nie mają żadnego wpływu na treść (tak jest obecnie) - ale także podmioty "pośredniczące w dostępie do cudzych danych poprzez zamieszczenie odesłań do stron WWW, na których znajdują się te treści”. Pod tym pojęciem kryją się administratorzy wyszukiwarek internetowych, np. Google. Co do zasad odpowiedzialności tego typu pośredników trwał w polskiej doktrynie spór. Projekt MSWiA rozstrzyga tę kwestię dość jednoznacznie.

Projekt wprowadza też szczegółową procedurę powiadamiania i blokowania bezprawnych informacji w sieci - tzw. notice and take down. Ta procedura określa kroki, jakie musi podjąć podmiot hostujący treści internetowe, w przypadku, gdy zostaje powiadomiony, że dany materiał na jego stronie WWW lub serwerze narusza czyjeś prawa. Hostingodawcy i administratorzy stron WWW, na których użytkownicy mogą umieszczać własne treści, są traktowani inaczej niż operatorzy telekomunikacyjni i wyszukiwarki. Jeśli nie wywiążą się z obowiązków, jakie nakłada na nich ustawa - przede wszystkim niezwłocznej reakcji na powiadomienie o hostowaniu treści naruszających prawo - można pociągnąć ich do odpowiedzialności.

Szczegółowo o problemie odpowiedzialności pośredników za treść w Internecie pisaliśmy w tekście: Nie chcemy dostawców usług internetowych w roli cenzorów – Fundacja Panoptykon pisze do Ministra Boniego.

Więcej na ten temat:

Dodatkowa obrona przed zamknięciem portalu

Więcej danych o firmie przy zakupach w sieci

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.