Napisz do Brukseli w sprawie blokowania Internetu!

Artykuł
10.03.2011
2 min. czytania
Tekst

Parlament Europejski potrzebuje naszych głosów wsparcia w negocjacjach dotyczących blokowania Internetu! Przyłącz się do akcji, napisz list.

14 lutego Komisja ds. Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego przyjęła tekst dotyczący blokowania sieci. Nie jest on wprawdzie idealny, ale ogranicza populistyczne koncepcje prowizorycznego blokowania stron z pornografią dziecięcą, a koncentruje się na kwestii realnej ochrony dzieci oraz promuje zrównoważone podejście do przestrzegania praw podstawowych. Podejście to jest jednak przedmiotem ataków ze strony państw członkowskich, co grozi zignorowaniem przez Radę Unii Europejskiej poprawek europosłów

Obecnie prawie wszystkie państwa członkowskie UE sprzeciwiają się koncepcji zaproponowanej przez Komisję ds. Wolności Obywatelskich PE. Blokowanie jest nieskuteczne i szkodliwe, ale widowiskowe i z pozoru proste, a przedstawiciele rządów wolą najwyraźniej puste deklaracje i nieskuteczne rozwiązania techniczne, od rozwiązań skutecznych, ale trudniejszych w realizacji.

Promując blokowanie, rządy przenoszą całą odpowiedzialność za zwalczanie nielegalnych treści w Internecie na jego dostawców. Jak wiadomo, dostawcy Internetu mają do dyspozycji jedynie bardzo ograniczone środki kontroli – jak np. właśnie blokowanie treści.

Wprowadzenie blokowania wymaga wdrożenia infrastruktury technicznej, która umożliwi bieżącą kontrolę sieci i może zostać w przyszłości wykorzystana do cenzurowania również innych, niewygodnych dla władzy treści. Przyjęcie dyrektywy w wersji wypracowanej w Komisji Wolności Obywatelskich nie likwiduje tego zagrożenia, ale w pewnym stopniu je ogranicza.

Porównanie tekstów Parlamentu i Rady możesz znaleźć tutaj.

Europosłowie są teraz poddani bardzo silnej presji ze strony zwolenników blokowania stron internetowych. Dlatego chcemy, żeby usłyszeli, jak wiele osób w Polsce sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Ty również możesz w tym pomóc. Wystarczy, że wyślesz do swojego europosła bądź europosłanki majla z wezwaniem do poparcia rozwiązania wypracowanego w Komisji Wolności Obywatelskich.

Pod tym adresem można wyszukać europosłów z danego kraju. Z listy rozwijanej przy nagłówku "Kraj" należy wybrać "Polska”. Możesz skorzystać z naszej propozycji treści listu albo zachęcić europosłów do głosowania za kompromisem własnymi słowami.

Nie bądź obojętny! Twoje wsparcie jest potrzebne!

To nie wszystko:

Jeśli cenisz odwagę polityczną europosłów z Komisji Wolności Obywatelskich PE, która wypracowała rozwiązanie odrzucające obligatoryjne blokowanie stron internetowych, możesz im podziękować za dotychczasowej działania, wysyłając mejla do czwórki posłów reprezentujących Polskę w tej Komisji:

Jacek Protasiewicz
jacek.protasiewicz@europarl.europa.eu
cc: michal.kaczmarek@platforma.org (dyrektor polskiego biura)
cc: dorotagalan@gmail.com (asystentka)

Bogusław Sonik
boguslaw.sonik@europarl.europa.eu
boguslawsonik@boguslawsonik.pl

Zbigniew Ziobro
zbigniew.ziobro@europarl.europa.eu
biuro@ziobro.krakow.pl

Joanna Senyszyn
joanna.senyszyn@europarl.europa.eu
Joanna.Senyszyn@sejm.pl

My już to zrobiliśmy! Dołącz do nas!

Wolny Internet to nasza wspólna sprawa!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.