Odzyskaj twarz! Zbieramy milion podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską

W skrócie

Monitoring umożliwiający rozpoznawanie twarzy to jedna z najbardziej inwazyjnych form kontroli, z jakimi spotykamy się dziś w przestrzeni publicznej. Chcemy odzyskać tę przestrzeń i wolność poruszania się po miastach, skwerach i ulicach bez poczucia, że na każdym kroku jesteśmy monitorowani.

Podpisz petycję!

Europejska Inicjatywa Obywatelska to rodzaj petycji składanej do władz Unii Europejskiej, która daje obywatelom i obywatelkom możliwość ubiegania się o konkretną zmianę. Podpisy zbierane będą przez 12 miesięcy (od 17 lutego 2021 r.). Cel: milion podpisów.

Kampania #ReclaimYourFace (#OdzyskajTwarz) realizowana jest przez koalicję europejskich organizacji broniących praw cyfrowych, do której należy Fundacja Panoptykon.

Pełna treść petycji

Aktualizacja:

Pytacie nas, dlaczego strona petycji wymaga podania numeru PESEL? Poparcie pod petycją jest zbierane w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Do jej skutecznego złożenia potrzebny jest 1 milion podpisów (w tym min. 38 301 podpisów z Polski). Poparcie mogą wyrazić tylko osoby, które ukończyły 18 lat, a weryfikacja – w przypadku obywateli i obywatelek Polski – wymaga podania nr PESEL. Więcej o wymaganiach formalnych

Komentarze

Ech, trochę dziwna decyzja, żeby używać formularza na odrębnej stronie internetowej zamiast formularza bezpośrednio na stronie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (tak jak np. ta https://eci.ec.europa.eu/015/public/#/screen/home). Linkowanie do jakiejś obcej strony żądającej podania pełnego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL, mówiąc "zaufaj mi, to bezpieczne", wzbudza raczej zdrową dozę niepewności, nawet jeśli PESEL nie jest jakoś szczególnie istotną daną osobową, a polecającym jest zaufana organizacja społeczna. Umieszczenie tego bezpośrednio w domenie europa.eu dawałoby więcej spokoju duszy sygnatariuszom i nie musiałbym spędzić dodatkowo tyle czasu weryfikując jak zostaną użyte moje dane. Do tego formularz stosuje tzw. dark pattern próbując najpierw wyciągnąć od użytkownika adres e-mail, by wysyłać mu newsletter, co wzmaga tylko wątpliwości. Czy nie krytykowaliście takiej postawy jakiś czas temu? Tak czy owak, z mojej strony podpisane. Unia już dawno powinna była zrobić coś w sprawie regulacji użycia technologii biometrycznych.

> weryfikacja – w przypadku obywateli i obywatelek Polski – wymaga podania nr PESEL

Co to za weryfikacja skoro można podać dowolny PESEL? Wygenerowanie dowolnego PESEL-u (który przejdzie walidację!) jest banalne. Poza tym wpisanie PESEL-u (czy dowolnego innego numeru identyfikacyjnego) wcale nie dowodzi, że jesteśmy jego właścicielami!
No i ten numer jest niezmienialny przecież. W razie wycieku - katastrofa.

To smutne, że inicjatywa na rzecz prywatności sama wymaga się jej wyzbycia żeby ją podpisać.

Też się nie podpisuję, bo na obcej stronie nie zamierzam podawać numeru PESEL. Niech założą na europa.eu i zaczną od nowa póki jest wcześnie.

Widać, że użytkownicy Panoptykonu.org nie wierzą w dobre intencje Komisji Europejskiej. I to słychać. :D

@DrV

Inicjatywa jest słuszna, sposób zbierania podpisów wadliwy.
Ale co ma wspólnego krytyka SPOSOBU zbierania podpisów z Komisją Europejską?

@Kriss
Z tym, że KE chce wykorzystać dane obywateli z Europejskiego Systemu Ewidencji do personalizowania, wkracania w te dane, wykorzystywanie je w celach bezpośrednich reklamy, marketingu / oraz pośrednich, w celach statystycznych, ale też wykorzystywania ("crashingu") do kontroli niektórych obywateli podejrzewanych o kontakty z organizacjami non-profit, politycznymi, terrorystycznymi, albo do kontroli wydatków i systemu bankowego w programach oferowanych przez EBC (Europejskiego Banku Centralnego), systemu SWIFT, TARGET-2, aby zdzierać z konsumentów i zakładających konta bankowe pieniądze z podatków unijnych poprzez państwa członkowskie UE, oraz ujawniać niektóre dane o konsumentach (dochody, rozchody / przychody, numery kont, CCID) poprzez różne instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ponadnarodowym (Interpol, Europol) czy think-tanki współpracujące z KE na terytorium Europy - właśnie.

@ DrV
Co to jest "Europejski System Ewidencji"? Kto go tworzy, co on zawiera i na jakiej podstawie prawnej?

Dodaj komentarz