Odzyskana szansa na dostęp do informacji od Straży Granicznej

Artykuł
02.02.2016
2 min. czytania
Tekst
Image
Czarny scenariusz. Schemat dostępu do informacji publicznej przedstawiony ze wszystkimi możliwymi krokami, na których można zablokować lub wydłużyć udostępnienie informacji publicznej przez administrację.

Uchylenie decyzji odmawiającej Fundacji udostępnienia informacji publicznej i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia – to dzisiejsza decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który rozpatrzył naszą skargę na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Chcieliśmy dowiedzieć się m.in. czy Straż Graniczna przeczesuje Internet pod kątem słów kluczowych oraz czy używa dronów. Analogiczne pytania zadaliśmy także ABW, CBA i policji. Wszystkie odmówiły nam odpowiedzi powołując się na konieczność ochrony informacji niejawnych. Zaskarżyliśmy decyzje tych służb, ale niestety wszystkie nasze skargi zostały oddalone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz czekamy na rozpatrzenie naszych skarg kasacyjnych.

Straż Graniczna inaczej uzasadniła swoją odmowę udostępnienia Fundacji informacji. Jej zdaniem nasz wniosek dotyczy tzw. informacji przetworzonej, której udostępnienie wiąże się z koniecznością wykazania – po stronie wnioskującego o udostępnienie informacji – tzw. szczególnego interesu publicznego. Zdaniem Straży po stronie Fundacji takiego interesu nie ma. Na szczęście sąd unieważnił dziś decyzje ograniczające nam prawo do informacji publicznej. Niestety nie przesądza to, że dostaniemy odpowiedzi na nasze pytania, bo Straż Graniczna wciąż może zasłonić się tajemnicą.

Sprawa jest elementem projektu pt. „Państwo a biznes nadzoru”, finansowanego ze środków EOG, w ramach którego badamy, jakich narzędzi używają instytucje publiczne do nadzorowania Polaków i Polek.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.