Parlament Europejski: dalsze kroki w sprawie dyrektywy antyterrorystycznej

Artykuł
06.07.2016
2 min. czytania
Tekst
Image

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek poprawki do kontrowersyjnego projektu tzw. dyrektywy antyterrorystycznej. Sam projekt został opracowany przez Komisję Europejską po zamachach terrorystycznych we Francji. Nowy akt prawny ma usprawnić koordynację między europejskimi służbami oraz zapewnić efektywne środki w walce z terroryzmem. Niestety wiele z proponowanych zmian może naruszać prawa podstawowe – przeciwko nim protestują organizacje społeczne.

Do najbardziej kontrowersyjnych pomysłów zawartych w nowym projekcie należy zaliczyć m.in. blokowanie stron internetowych. Jedna z poprawek do dyrektywy mówi wprost o tym, że władze krajowe będą mogły: „podejmować środki służące blokowaniu stron internetowych publicznie nawołujących do popełnienia przestępstwa terrorystycznego wśród użytkowników Internetu na swym terytorium”. O tym, że samo blokowanie jest niebezpiecznym narzędziem, nie trzeba chyba już przypominać – mówiliśmy o tym wielokrotnie np. przy pracach nad ustawą antyterrorystyczną czy nowelizacją ustawy hazardowej. Poprawki do projektu mówią także o „określaniu i usuwaniu przeszkód”, które mogą występować w związku z dowodami elektronicznymi. W praktyce może to oznaczać wprowadzenie poważnych ograniczeń dla stosowania szyfrowania komunikacji elektronicznej

Projekt dyrektywy zakłada również szereg rozwiązań dotyczących tzw. „zagranicznych bojowników” czy finansowania organizacji terrorystycznych. Sprowadzają się one do wprowadzenia w krajach członkowskich ograniczeń związanych z podróżowaniem, fałszowaniem dokumentów czy odbywaniem szkoleń w celach terrorystycznych. Jak jednak podnoszą organizacje społeczne wiele z tych środków może w sposób nieproporcjonalny ograniczać prawa człowieka. Stosowane w dyrektywie pojęcia są niezwykle ogólne, a restrykcjom często brakuje odpowiednich gwarancji – w tym np. zwrócenia się do sądu.

Oprócz tego, że komisja LIBE przyjęła projekt dyrektywy, przyznała również europosłance-sprawozdawczyni mandat do negocjacji z Radą Unii Europejskiej. W tej specjalnej procedurze zwanej trialogiem przedstawiciele Parlamentu, Komisji oraz Rady będą starali się wypracować spójne stanowisko względem projektu. Dopiero po osiągnięciu konsensusu zostanie on przesłany na posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.