Parlament Europejski głosuje za „eksportem” wolnego Internetu

Artykuł
13.12.2012
2 min. czytania
Tekst

Parlament Europejski zdecydowaną większością przyjął we wtorek rezolucję w sprawie wolności cyfrowej w polityce zagranicznej (A digital freedom strategy in EU foreign policy). Apeluje w niej do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o uznanie wolności cyfrowej za podstawowe prawo i niezbędny warunek do pełnego korzystania z takich praw człowieka, jak wolność wypowiedzi czy dostęp do informacji. Posłowie wzywają również do wprowadzenia zakazu eksportu technologii i usług informatycznych (a w szczególności służących do zagłuszania, nadzorowania, monitorowania i przechwytywania informacji) do państw rażąco naruszających prawa człowieka.

Eurodeputowani apelują do Komisji Europejskiej o to, aby poszanowanie cyfrowych swobód było warunkiem porozumień handlowych i akcesyjnych, programów rozwojowych oraz negocjacji akcesyjnych. Wzywają także do tego, by „cyfrowe dowody”, takie jak zdjęcia i filmy ze smartfonów były dopuszczalne w sądach. Projekt rezolucji został przygotowany przez holenderską europosłankę Marietje Schaake, jednak w prace nad jej ostatecznym kształtem były zaangażowane wszystkie grupy polityczne, w tym polscy posłowie.

Mocne stanowisko wyrażone w tym dokumencie może wywrzeć pozytywny wpływ na debatę publiczną i polityczne myślenie o Internecie. Coś takiego w świecie „po ACTA” jest bardzo potrzebne. Tym bardziej cieszy nas, że – przy wsparciu polskich eurodeputowanych – udało się przeforsować ważną poprawkę parlamentarnej grupy Zielonych. Ogranicza ona możliwość podejmowania przez Komisję Europejską "miękkich", nielegislacyjnych działań, które nierzadko niebezpiecznie wkraczają w sferę praw i wolności użytkowników, np. promując "samoregulację" pośredników, prowadzącą do faktycznego cenzurowania treści w Internecie. Mocno przez nas krytykowanym przykładem takiej inicjatywy był kontrowersyjny projekt „Czysty Internet”.

Digital Freedom Strategy jest pierwszym tego typu dokumentem w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że to dopiero początek szerszej europejskiej debaty na temat stworzenia konkretnych gwarancji dla wolności w Internecie w różnych politykach UE. Jak podsumował poseł Paweł Zalewski, sprawozdawca-cień z ramienia grupy Europejskiej Partii Ludowej aktywnie działający na rzecz przyjęcia rezolucji: „UE jest nie tylko Unią gospodarczą, ale także Unią wartości demokratycznych. Państwa UE powinny być konsekwentne i promować te wartości. Dlatego też postulujemy stworzenie kompleksowego mechanizmu obrony wolności wypowiedzi i dostępu do informacji w sieci”.

Barbara Gubernat, Katarzyna Szymielewicz

Więcej na ten temat:

EDRi: The European Parliament Demands A Net Neutrality Law
La Quadrature Du Net: EU Parliament Calls For Action Against Net Access Restrictions

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.