Prezydent podpisał nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej

Artykuł
26.09.2011
1 min. czytania
Tekst

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. Przeciwko podpisaniu ustawy protestowały organizacje społeczne, domagając się prezydenckiego weta. Przypominamy, że Fundacja Panoptykon wraz z kilkoma koalicjantami nie przyłączyła się do tej akcji, sugerując inne rozwiązanie: skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej konstytucyjności (zobacz: apel do Prezydenta). Ustawa budziła kontrowersje nie tylko z uwagi na jej ostateczną treść, ale także sposób, w jaki została uchwalona.

Prezydent uzasadnił podpisanie ustawy koniecznością implementacji dyrektywy europejskiej. „Jako prezydent, muszę podjąć decyzję, ważąc między ryzykiem, że Polska zapłaci gigantyczną karę finansową, a chęcią utrzymania czystych zasad procedowania tego rodzaju trudnych ustaw w Sejmie” – oświadczył.

Jednocześnie, jak zaznacza Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski po ogłoszeniu tej ustawy w Dzienniku Ustaw wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, o zbadanie zgodności z konstytucją trybu jej uchwalenia w zakresie dotyczącym poprawki Senatu wprowadzającej ograniczenie prawa do informacji publicznej.

Więcej na ten temat:

Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę dotyczącą informacji publicznej

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.