Prywatność - redefinicja. Panoptykon na Festiwalu Przemiany

Artykuł
20.08.2014
2 min. czytania
Tekst
Image

Niezliczone bazy danych, kamery monitoringu, Internet pełen cyfrowych śladów, informacje z kart płatniczych, statusy na portalach społecznościowych, inteligentne domy, telefony pamiętające nasze kroki. Nasza aktywność staje się zbiorem danych, które są zapisywane, wymieniane i kojarzone ze sobą. To sprawia, że granice między publicznym a prywatnym są co raz mniej wyraźne, a nasze myślenie o prywatności zmienia się. Nie brakuje nawet takich, którzy twierdzą, że w XXI w. prywatność już nie istnieje.

Redefinicja prywatności to hasło przewodnie najnowszej edycji artystyczno-technologicznego Festiwalu Przemiany (4-7 września, Centrum Nauki Kopernik), w ramach którego Fundacja Panoptykon będzie prowadzić część edukacyjną, składającą się z serii warsztatów i wykładów.

Prywatność to nie tylko pojęcie prawne. Jest ono również głęboko zakorzenione w kulturze, w naszych uczuciach i emocjach. Każdy i każda z nas może prywatność postrzegać trochę inaczej. Aby zapewnić uczestnikom i uczestnikom festiwalu wielowątkową i ciekawą dyskusję o tym co prywatne, zaprosiliśmy do udziału w festiwalu specjalnych gości. Oto oni:

Tegoroczny Festiwal Przemiany będzie okazją do tego, by o prywatności nie tylko rozmawiać, ale również świadomie jej doświadczać. Podczas serii warsztatów będzie można dowiedzieć się więcej o tym, co chroni prawo do prywatności, jak żyć bez mediów społecznościowych, co wiedzą o nas nasze telefony, a także do kogo należą nasze dane w sieci. Dwa dłuższe warsztaty poświęcone będą również podstawowym technikom ochrony prywatności w sieci, takim jak szyfrowania poczty.

Rejestracja na warsztaty rozpocznie się 25 sierpnia.

W ramach festiwalowego kina będzie można również obejrzeć kilka świetnych filmów poświęconych prywatności i tożsamości w świecie przepełnionym nowymi technologiami m.in. „Google i elektroniczny mózg świata” oraz „Noah”. Autor naszych fotografii z raportu 5-lecia i artysta zajmujący się monitoringiem Roch Forowicz zaprezentuje swoją pracę „Przechwycenie” dotyczącą obecności kamer w przestrzeni publicznej. To tylko fragment programu, pełną rozpiskę wystaw, wykładów i warsztatów znajdziecie na stronie festiwalu.

Rezerwujcie sobie czas! Zapraszamy Was serdecznie nie tylko na organizowane przez nas wydarzenia, ale również do spotkania z nami na żywo i dyskusji o znaczeniu prywatności we współczesnym świecie!

Kamil Śliwowski

Festiwal Przemiany, 4-7 września, Centrum Nauki Kopernik

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.