Rejestr Stron Niedozwolonych: ogłaszamy konsultacje publiczne

Artykuł
22.06.2016
1 min. czytania
Tekst
Image
megafon

W imieniu Ministerstwa Finansów ogłaszamy, że trwają właśnie konsultacje publiczne ustawy hazardowej. Jak poinformował nas resort, „w ramach konsultacji projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji [w zakładce „Komitet Stały Rady Ministrów” – przyp. FP]. Od tej chwili mogą Państwo przedstawiać swoje uwagi, opinie czy też propozycje usprawnień”. Z tego zaproszenia niechybnie skorzystamy, ale też zaryzykujemy tezę, że ministerstwo przyjmie też opinie wysłane przez innych. Zachęcamy do podjęcia próby!

A pisząc całkiem poważnie, ministerstwo nie ogłosiło formalnie konsultacji publicznych. Potencjalnie zainteresowani nie wiedzą więc, w jakim terminie powinni przygotować opinię i czy ministerstwo w ogóle się z nią zapozna. O trwaniu konsultacji można się bowiem dowiedzieć jedynie, pytając ministerstwo lub – od tej chwili – za pośrednictwem Panoptykonu. Bez cienia satysfakcji ogłaszamy więc konsultacje publiczne projektu dotyczącego tak fundamentalnej dla wolności słowa kwestii jak blokowanie stron internetowych i utworzenie Rejestru Stron Niedozwolonych.

Kilka lat temu Ministerstwo Finansów znalazło się w centrum burzy, jaką wywołał bardzo podobny projekt zakładający powstanie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Resort powinien wyciągnąć z tego lekcję i zaprosić przeciwników blokowania stron internetowych (doskonale przecież ministerstwu znanych!) oraz innych zainteresowanych do stołu i wspólnie porozmawiać o problemie. Zamiast tego resort prowadzi „niepubliczne” konsultacje. Projekt wciąż jest jednak na bardzo wczesnym etapie prac, nie jest więc za późno na dobrą zmianę.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych i innych ustaw

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.