Rozpoznawanie twarzy na Facebooku nielegalne?

Artykuł
04.08.2011
1 min. czytania
Tekst

Zdaniem hamburskiego urządu ds. ochrony danych osobowych, funkcja rozpoznawania twarzy dostępna na portalu społecznościowym Facebook narusza niemieckie prawo do ochrony prywatności. Kiedy użytkownik serwisu umieszcza w Internecie nowe zdjęcia, następuje próba identyfikacji uwiecznionych na nich osób. Odbywa się to dzięki zbieraniu danych biometrycznych, takich jak kształt twarzy czy odległość między oczami, co bez uzyskania wyraźnej zgody internautów jest nielegalne.

Niemieccy urzędnicy żądają wyłączenia funkcji oraz usunięcia dotychczas zebranych danych. Jeśli w ciągu dwóch tygodni Facebook nie zareaguje, sprawa ma trafić do sądu. Jednak serwis nie zamierza blokować kontrowersyjnej funkcji, bo - jak twierdzi - nie spotkał się do tej pory z zastrzeżeniami, że narusza ona prawo Unii Europejskiej. Podkreśla również, że opcja cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników.

Legalność funkcji rozpoznawania twarzy badana jest również w innych krajach, np. w Irlandii i Wielkiej Brytanii. W USA organizacja zajmująca się ochroną praw internautów EPIC wniosła skargę przeciw usłudze do Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Więcej na ten temat:

Facebook łamie niemieckie prawo, zbierając biometryczne dane

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.