Rumuński rząd nie ustaje w wysiłkach na…

Artykuł
17.09.2014
1 min. czytania
Tekst

Rumuński rząd nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia kontroli nad komunikacją obywateli, a jednocześnie kompetencji Rumuńskiej Służby Wywiadu (Serviciul Român de Informații – SRI). W czerwcu tego roku przedstawił projekt ustawy ograniczającej anonimowość użytkowników usług telekomunikacyjnych. Przyjęta przez parlament w nadzwyczajnie szybkim trybie ustawa zakładała obowiązkową rejestrację wszystkich użytkowników kart telefonicznych typu prepaid i identyfikację użytkowników sieci Wi-Fi. Jednocześnie w uzasadnieniu projektu ani słowem nie zająknięto się o jego wpływie na prywatność czy na sytuację firm telekomunikacyjnych, które obarczone zostałyby obowiązkiem dokonywania rejestracji swoich użytkowników.

Rumuński Rzecznik Praw Człowieka skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wczoraj, że jest ona niekonstytucyjna ze względu na nieproporcjonalne do celu ograniczanie praw obywateli. Trybunał zwrócił też uwagę, że ustawa stanowi uzupełnienie uznanej wcześniej za sprzeczną z konstytucją tzw. ustawy o Wielkim Bracie – dotychczasowej podstawy retencji danych telekomunikacyjnych w Rumunii. Bez przepisów regulujących dostęp do danych telekomunikacyjnych służby i tak nie mają podstawy prawnej do żądania od operatorów danych, więc nowa ustawa jest zawieszona w próżni. Niestety, wiele wskazuje na to, że rumuńskie władze na tym nie poprzestaną i spróbują wprowadzić zakwestionowane rozwiązania w lekko zmienionej szacie.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.