SKW wciąż niejawne

Artykuł
10.11.2017
2 min. czytania
Tekst
Image

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił dzisiaj naszą skargę na decyzję Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Nasz wniosek dotyczył tego, jak często służba sięgała po billingi i inne dane telekomunikacyjne w 2013 r. Sąd i SKW uważają, że ujawnienie dziś tych danych spowoduje niebezpieczeństwo dla Polski.

Przez wiele lat sądy stały jednoznacznie na stanowisku, że statystyki działania służb specjalnych są informacją publiczną. Naczelny Sąd Administracyjny uznawał nawet, że im większe uprawnienia mają służby, tym społeczna kontrola nad ich działaniem jest bardziej potrzebna. Dzisiaj ta logika, którą gorąco popieramy, jest w odwrocie. Zastępuje ją stwierdzenie, że „trwa wojna świata zachodniego z państwem islamskim”, że wojna na Ukrainie, i że tajne przez poufne. Stanowisko to prowadzi do paradoksalnych wniosków, bo czy fakt, że inne służby (np. ABW) odpowiedziały na te same pytania, na które nie chce odpowiedzieć SKW, oznacza, że spowodowały zagrożenie dla Polski? A może takie zagrożenie generuje tabela zestawiająca informacje przekazywane nam przez ABW, CBA, Straż Graniczną i Policję?

W tej sprawie, podobnie jak w kilku innych, w których Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie bezkrytycznie poparł argumentację służb, planujemy złożyć skargę kasacyjną. Może Naczelny Sąd Administracyjny stanie po stronie prawa obywateli do wiedzy o tym, jak działa państwo.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.