Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się o uprawnieniach służb

Artykuł
12.04.2018
1 min. czytania
Tekst
Image
Logo Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich w poniedziałek wycofał z Trybunału Konstytucyjnego kolejny, już drugi w ostatnich tygodniach, wniosek dotyczący sprawdzenia zgodności z konstytucją przepisów regulujących uprawnienia służb specjalnych. Wycofanie wniosków Rzecznik uzasadnia wątpliwościami dotyczącymi składu orzekającego wyznaczonego do obu spraw, w których orzekać mieli tzw. dublerzy. To pokazuje, jak bezradni jesteśmy wobec niekonstytucyjnych regulacji po odebraniu Trybunałowi niezależności.

Wycofany w tym tygodniu wniosek dotyczył możliwości wykorzystywania w procesach karnych tzw. owoców zatrutego drzewa, czyli dowodów zdobytych przez służby specjalne z naruszeniem prawa (np. w wyniku prowokacji czy podsłuchów). W marcu Rzecznik wycofał z kolei wniosek dotyczący tzw. ustawy inwigilacyjnej, która zmieniła zasady dostępu służb do danych internetowych. Prawdopodobnie ten sam ruch Rzecznik wykona w sprawie swojego wniosku dotyczącego ustawy antyterrorystycznej. I w ten sposób ewidentnie niezgodne z Konstytucją rozwiązania będą obowiązującym i zapewne stosowanym prawem.

Więcej o ustawie antyterrorystycznej: Ustawa antyterrorystyczna wchodzi w życie – co się zmienia

Więcej o ustawie inwigilacyjnej: Rok z ustawą inwigilacyjną – raport specjalny

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.