Tydzień z Panoptykonem

Artykuł
07.09.2018
3 min. czytania
Tekst
Image
Festiwal Przemiany 2018

W tym tygodniu słowa: algorytmy, nadzór i prywatność odmienimy przez wszystkie przypadki – rozpoczynamy maraton wydarzeń z udziałem Fundacji Panoptykon. Sprawdźcie, gdzie można nas będzie spotkać.

 8.09, godz. 16.30, The Glass Room Experience: Wyjście z zależności, Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon)

10.09, godz. 18:30, The Glass Room Experience: Surowiec, który ma służyć ludziom, Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe)

11.09, godz. 19.00, debata Orwell 1984/2018, prowadzący: Edwin Bendyk (Polityka), uczestnicy: Barbara Wysocka (reżyserka teatralna), Grzegorz „harcesz” Prujszczyk (hacktywista), Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon)

14.09, godz. 18:30, Festiwal Przemiany, panel: Co kryje czarna skrzynka?, prowadząca: Jowita Michalska (Digital University), paneliści: Łukasz Kozioł (Cosmose), Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon), Aleksandra Przegalińska (Massachusetts Institute of Technology)

15.09, godz. 14.00, The Glass Room Experience: Oswajanie maszyny, Aleksandra Przegalińska (Massachusetts Institute of Technology)

16.09, godz. 12:00, Festiwal Przemiany, panel: Jak rozmawiać o AI?, prowadzący: Błażej Dawidson (Centrum Nauki Kopernik), Jakub Maria Puzyna (Centrum Nauki Kopernik), paneliści: Edwin Bendyk (Polityka), Stanisław Dyrda (NCBR), Emilia Kaczmarek (Kultura Liberalna), Robert Kroplewski (Ministerstwo Cyfryzacji), Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon), Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 


The Glass Room Experience, Pawilon 512, Centrum Nauki Kopernik

Jaka rzeczywistość kryje się za naszymi ekranami? Czy wyobrażaliście sobie przyszłość, gdzie prywatność jest towarem luksusowym? Co nasze dane mówią o nas i kto ma do nich dostęp? W jaki sposób zmieniają strukturę naszego życia osobistego, zawodowego i społecznego?

The Glass Room to interaktywna przestrzeń do refleksji, eksperymentów i zabawy. Otwiera przed nami drogę do nowych sposobów rozumienia wpływu danych i technologii na nasze życie. Umożliwia zbadanie dużych, różnorodnych i zmiennych zbiorów danych, tzw. big data, a także sieci, które nas łączą, i związanych z nimi przedsiębiorstw. Panoptykon zaprasza na trzy odmienne opowieści o świecie kreowanym przez dane przedstawione przez nas i naszych gości.  

Debata Orwell 1984/2018, Teatr Powszechny

„Prywatność nie istnieje” – przekonują krytycy współczesności. Nawet jeśli nie korzystamy z serwisów społecznościowych, kart kredytowych i telefonów, nieustannie podglądają nas wścibskie oczy kamer systemów monitoringu i smartfonów innych współobywateli. Nasze dane wypełniają rozrastające się rejestry państwowe i komercyjne, rozszerzają się także uprawnienia inwigilacyjne służb policyjnych. Nawet nowe akty prawne, jak nowelizowana unijna dyrektywa o ochronie praw autorskich, wywołują obawy o powrót cenzury prewencyjnej i totalnej kontroli. To rzeczywistość przypominająca świat wyobrażony przez George’a Orwella w Roku 1984, choć przecież także zupełnie odmienna. Czy mamy jeszcze jakikolwiek wpływ na tę rzeczywistość? W ramach obchodów Freedom not Fear Day spotkajmy się na debacie Orwell 1984/2018 w Teatrze Powszechnym w Warszawie. 

Festiwal Przemiany, Centrum Nauki Kopernik

Już nie tylko ludzie kształtują przyszłość. W coraz większym stopniu przekazujemy tę moc samodzielnym maszynom i inteligentnym kodom. Nasza cywilizacja stworzyła algorytmy. A jaką cywilizację stworzą one? Czy kolejne zastosowania sztucznej inteligencji pozbawiają nas siły sprawczej? Czy na tyle ufamy sieciom neuronowym i programom analizującym ogromne ilości danych, by bez obaw przekazać im władzę nad naszym życiem? W jaki sposób zadbać o to, aby mechanizmy automatyzujące coraz to nowe obszary naszego życia uwzględniały różne punkty widzenia, a nie tylko proste prawidłowości i wybiórcze informacje? Jak coraz powszechniejsze stosowanie sztucznej inteligencji wpłynie na społeczeństwo? Sprawdź cały program festiwalu. 

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.