Unia Europejska i USA od prawie roku…

Artykuł
19.05.2014
1 min. czytania
Tekst
Image

Unia Europejska i USA od prawie roku negocjują Transatlantyckie Partnerstwo na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). Oficjalnie chodzi o zniesienie „pozataryfowych barier w handlu”, ale bez osłabiania europejskich standardów w tak newralgicznych obszarach jak ochrona danych osobowych czy egzekwowanie praw autorskich. A przynajmniej tak nas zapewniają Komisja Europejska i polski rząd. W istocie nie wiemy jednak, co jest przedmiotem rozmów, bo toczą się one za zamkniętymi drzwiami. Brzmi znajomo? Owszem. Choć tym razem stawka wydaje się jeszcze większa, niż była w przypadku umowy ACTA: porozumienie może doprowadzić do obniżenia standardów chroniących nas nie tylko przed naruszeniami prywatności, ale również szkodliwym jedzeniem, środkami chemicznymi czy zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Utajnienie wszystkich dokumentów negocjacyjnych musi zatem budzić niepokój. Dlatego w gronie ponad 200 organizacji pozarządowych z państw członkowskich Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych skierowaliśmy dziś list otwarty do unijnego komisarza ds. handlu Karela de Guchta. Wzywamy w nim do „upublicznienia procesu negocjacyjnego, poprzez udostępnienie mandatu negocjacyjnego, dokumentów przedstawionych przez Unię Europejską i tekstu porozumienia, który podlega negocjacjom”. Nie oczekujemy, że europejscy negocjatorzy ujawnią swoją taktykę. Uważamy jednak, że miedzy pełną jawnością a brakiem informacji jest jeszcze sporo miejsca. Dlatego domagamy się przynajmniej dostępu do tych dokumentów, które już zostały przedstawione stronie przeciwnej. Jeśli nasi reprezentanci rzeczywiście nie kładą na stole praw obywatelskich, nie powinni mieć problemu z publikacją starych instrukcji.

List organizacji pozarządowych do komisarza ds. handlu w sprawie przejrzystości procesu negocjacji nad TTIP [PDF]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.