Więcej informacji o inwigilacji?

Artykuł
13.03.2017
2 min. czytania
Tekst
Image

W lutym do Sejmu trafił poselski projekt ustawy zakładający, że każda osoba, względem której stosowano podsłuch, po zakończeniu działań operacyjnych zostanie o tym poinformowana. Projekt jednak zniknął ze strony Sejmu, by niedługo później pojawić się znowu i w pierwszej połowie marca zostać skierowany do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Co ciekawe, jeszcze wcześniej – bo w grudniu 2016 r. – do Sejmu trafiła również petycja Andrzeja Halickiego, w której postuluje on wprowadzenie zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Zmiana polegałaby na tym, że osoba, które podlegała kontroli operacyjnej byłaby o tym informowana 14 dni po zakończeniu kontroli i miała możliwość wniesienia zażalenia na postanowienia sądu o zastosowaniu wobec niej np. podsłuchów. Treść petycji została pozytywnie oceniona przez jednego z ekspertów Biura Analiz Sejmowych i skierowana do Komisji do Spraw Petycji. Następne przyjrzeć się jej ma Komisja do Spraw Służb Specjalnych.

Poselski projekt i petycja dotykają bardzo istotnych dla ochrony praw obywateli kwestii informowania o podjętych wobec nich działaniach Policji i innych służb. Cały czas liczymy, że posłowie poważnie podejmą temat i w najbliższym czasie usłyszymy o konkretnych działaniach, choćby terminach posiedzeń komisji.

Polecamy komentarz dot. poselskiego projektu ustawy: A jednak się kręci!

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.