Wzrosły szanse na odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski

Artykuł
27.03.2012
1 min. czytania
Tekst

Komisja Handlu Międzynarodowego w Parlamencie Europejskim (INTA) odrzuciła dziś wniosek o skierowanie ACTA do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami debaty wśród eurodeputowanych, czy Parlament powinien skierować własne pytanie do Trybunału po tym, jak taką decyzję podjęła Komisja Europejska. Zwolennicy tej opcji twierdzili, że warto spróbować, aby maksymalnie wykorzystać zakres orzekania Trybunału. Przeciwnicy - do których zaliczaliśmy się także my - przekonywali, że ten krok przede wszystkim wydłuży postępowanie przed Trybunałem, podczas gdy na innym postawieniu pytania zyskać można bardzo niewiele.

Decyzja INTA zwiększa szanse na szybkie głosowanie w sprawie ACTA. Jeśli nie będzie zmian w parlamentarnym kalendarzu prac nad ratyfikacją tej umowy, europejski spór o ACTA ma szansę rozstrzygnąć się już w lipcu. Jak stwierdza Paweł Zalewski, wiceprzewodniczący INTA, będzie to najprawdopodobniej rozstrzygnięcie na niekorzyść kontrowersyjnej umowy: „Odrzucenie przez INTA pierwotnej koncepcji posła-sprawozdawcy Davida Martina, aby skierować ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości świadczy o tym, że komisja podjęła decyzję o rozpatrzeniu umowy bez zbędnej zwłoki. Politycznie oznacza to, że znakomicie zwiększyły się szanse na jej odrzucenie w lipcu”.

Zalewski podkreślił ponadto, że debata dotycząca wysłania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości jest spóźniona – zwłaszcza, że niektóre państwa (w tym Polska) zdążyły już ogłosić, że nie poprą umowy w obecnej formie. „Skierowanie ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości tylko niepotrzebnie przedłużyłoby procedowanie nad umową, która jest skazana na odrzucenie” – dodaje Zalewski.

Więcej na ten temat:

Strona Pawła Zalewskiego: Decyzja o nieskierowaniu umowy ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest równoznaczna z jej odrzuceniem przez Parlament Europejski

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.