Czy monitoring w pociągach nagrywa dźwięk? Informacyjny galimatias

Artykuł
21.08.2014
2 min. czytania
Tekst
Image

W oficjalnej korespondencji z kwietnia 2014 r. PKP Intercity poinformowało Fundację, że w niektórych ze swoich pociągów nagrywa zarówno obraz, jak i dźwięk. Wczoraj spółka stwierdziła jednak, że nie nagrywa dźwięku, jedynie ma taką możliwość. Bez względu na to, jak jest w rzeczywistości, zdaniem Fundacji Panoptykon instalacja kamer umożliwiających nagrywanie dźwięku w pociągach nadmiernie ingerują w prywatność pasażerów. Problem pogłębia brak rzetelnej informacji na ten temat.

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej z 24 lutego 2014 r. spółka PKP Intercity poinformowała nas, że w 14 pociągach rejestruje nie tylko obraz, ale również dźwięk. W wiadomości elektronicznej skierowanej 3 kwietnia 2014 r. do Fundacji Panoptykon Katarzyna Kaszuba, Naczelnik Wydziału Biura Zarządu PKP Intercity napisała, że „w pociągach typu ED 74 monitoring rejestruje zarówno obraz, jak i dźwięk”. Z pisma wynika, że kamery rejestrujące dźwięk zainstalowane są przy drzwiach wyjściowych.

Wbrew twierdzeniom zawartym w skierowanym do Fundacji Panoptykon piśmie 20 sierpnia 2014 r. PKP Intercity poinformowało na swojej stronie internetowej, że nie rejestruje dźwięku, choć urządzenia zainstalowane w składach typu ED 74 mają taką funkcjonalność. „Urządzenia mogą monitorować korytarze oraz wejścia do wagonów/pociągów”.

Fundacja Panoptykon, przekazując mediom informacje o rejestrowaniu dźwięku w pociągach PKP Intercity, kierowała się oficjalną informacją otrzymaną od spółki. Niejasne są dla nas powody zmiany stanowiska przez PKP Intercity, a także to, które z zajętych przez spółkę stanowisk odpowiada rzeczywistości.

W jakim celu PKP Intercity instaluje kamery wyposażone w możliwość rejestracji dźwięku, jeśli z niego nie korzysta? To pytanie pozostaje otwarte. Naszym zdaniem sama możliwość nagrywania dźwięku w pociągach spółki wiąże się z nadmiernym naruszeniem prywatności pasażerów. Niejasne jest, czy i kiedy możliwość ta jest wykorzystywana oraz kto o tym decyduje.

Zwracamy uwagę, że projekt kompleksowej regulacji monitoringu przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakłada wprowadzenie zakazu nagrywania dźwięku. Zdaniem MSW rejestracja obrazu i dźwięku „stanowi zbyt dużą ingerencję w sferę prywatności”, a „sam fakt odbioru lub rejestracji rozmów nie przyczynia się w istotny sposób do zwiększenia funkcjonalności monitoringu w odniesieniu do bezpieczeństwa i porządku publicznego lub ochrony osób i mienia”.

Odpowiedź PKP Intercity na wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Wniosek Fundacji Panoptykon o udostępnienie informacji publicznej

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.