Seminarium Panoptykon. Rozmowy o społeczeństwie nadzorowanym – pierwsze spotkanie w ramach Uniwersytetu Krytycznego

Artykuł
14.10.2009
2 min. czytania
Tekst

MONITORING WIZYJNY. Wielki Brat czy mały braciszek?

Dyskusja na temat wykorzystywania systemów monitoringu wizyjnego w sektorze bezpieczeństwa

20 października (wtorek) godz. 19 Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 (I piętro)

„Wielki Brat”, „Rok 1984”, „Panoptykon” – te i inne określenia pojawiają się w kontekście szerokiego wykorzystania systemów monitoringu wizyjnego (telewizji przemysłowej, telewizji dozorowej, CCTV) w przestrzeni publicznej i prywatnej. Z drugiej strony, mamy do czynienia z gloryfikowaniem systemów kamer przekazujących obraz do siedzib służb porządkowych jako cudownego środka walki z przestępczością „zalewającą ulice naszych miast”.

W przypadku próby debaty, przedstawicielom obydwu poglądów trudno dojść do jakichkolwiek konstruktywnych wniosków. Łatwo jest poprzestać na prostym podziale świata na „lewaków“ walczących o wyimaginowane prawa czy liberałów nie zgadzających się na wszechobecność państwa i zwolenników państwa policyjnego. Niestety, w toku takich quasi-debat rzadko pojawiają się argumenty oparte na danych empirycznych. A jeżeli już są cytowane, to wybiórczo – w charakterze podpory własnych tez. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt zaangażowania znacznych środków finansowych w rozwój tego typu systemów – są to zarówno koszty zakupu i eksploatacji sprzętu, jak i utrzymania powiększającej się grupy operatorów kamer.

We wprowadzeniu do seminarium nasz gość - dr Paweł Waszkiewicz - przedstawi rozwój systemów CCTV, ich możliwości i spektrum zastosowań oraz wnioski z badań nad skutecznością tego środka w sferze bezpieczeństwa. Zasygnalizuje także, jakie implikacje dla życia społecznego może mieć rozwój tych systemów

Materiały do dyskusji:

Opracowania powstałe w ramach projektu badawczego Urbaneye

Raport na temat CCTV w Europie (wersja angielska)

Przegląd literatury na temat CCTV i podstawowych ujęć teoretycznych (wersja angielska)

Artykuł:

Paweł Waszkiewicz, Wielki Brat patrzy – rozwój systemów monitoringu wizyjnego w miastach i stosunek do nich mieszkańców europejskich stolic, w: „Prawo wobec nowoczesnych technologii”, red. P. Girdwoyń, Liber 2008

Katarzyna Szymielewicz, Miasto. Obiekt Monitorowany, Kultura Miasta (2-3/2009)

Inspiracje medialne:

Guardian: Spot a crime i progress on CCTV. Win a prize

VaGla.pl: Ile rocznie kosztuje budowa i działanie systemów monitoringu wizyjnego w Polsce?

VaGla.pl: Monitoring miejski w budżecie m. st. Warszawy na 2009 rok

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.