Apelujemy o spokojny wybór nowego Prezesa UODO!

Artykuł
01.04.2019
2 min. czytania
Tekst
Image

O kandydaturze Jana Nowaka na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wiemy dopiero od kilku dni, a wiele wskazuje na to, że – mimo wątpliwości dotyczących jego niezależności i kompetencji – już w tym tygodniu posłowie wybiorą go na to stanowisko. Takie tempo uniemożliwia merytoryczną debatę z kandydatem i sprawdzenie, czy ma odpowiednie przygotowanie, żeby udźwignąć stojące przed nim wyzwania. Wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zwróciliśmy się dzisiaj do Marszałka Sejmu, żeby przełożył głosowanie w sprawie wyboru nowego Prezesa UODO.

Obawy dotyczące kandydata podnoszą zarówno media (np. Fakt, Gazeta Wyborcza), jak i zaniepokojeni obywatele, którzy w internetowym apelu żądają wycofania kandydatury wystawionego na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych przez Prawo i Sprawiedliwość Jana Nowaka. Zgodnie z apelem, „partia rządząca powinna wystawić kandydata, który ma kompetencje wymagane przez prawo i jest niezależny. Kandydat PiS, Jan Nowak, nie posiada wybitnej wiedzy prawniczej ani doświadczenia w tworzeniu i stosowaniu prawa, jest natomiast lojalnym członkiem-założycielem Prawa i Sprawiedliwości, oraz zaufanym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Kandydatura wystawiona niezgodnie z prawem powinna zostać wycofana”. Chcemy, by Jan Nowak miał szansę – w ramach prowadzonego przez nas obywatelskiego monitoringu wyborów nowego Prezesa – na rozwianie towarzyszących jego kandydaturze wątpliwości.

Nie wiemy jeszcze, czy nasz apel o przeprowadzenie wyborów w tempie umożliwiającym merytoryczną debatę zostanie wysłuchany. Póki co na jutrzejszy wieczór zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na którym posłowie zaopiniują wniosek o powołanie nowego Prezesa, a już w środę lub w czwartek Sejm ma podjąć ostateczną decyzję. Zgłosiliśmy nasz udział w posiedzeniu komisji i będziemy Was informować o jej przebiegu!

Pomóż nam kontrolować kontrolujących. Przekaż swój 1% podatku Fundacji Panoptykon! Nasz nr KRS: 0000327613.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.