INDECT-owy zawrót głowy

Artykuł

Po sensacyjnej decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wstrzymaniu udziału policji w projekcie INDECT spytaliśmy o powody tej decyzji. Po niemal dwóch miesiącach wciąż ich nie znamy, ale za to wiemy, że… Ministerstwo też niewiele wie. W resorcie powołano specjalny zespół, którego zadaniem jest wyjaśnienie okoliczności, które zadecydowały o wstrzymaniu przez policję działań prowadzonych w ramach projektu INDECT.

Projekt INDECT, czyli „inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim” to kontrowersyjny projekt badawczy prowadzony głównie przez polskich naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. W wyniku prowadzonych badań ma powstać zestaw narzędzi do inteligentnej obserwacji i automatycznego wykrywania podejrzanych zachowań lub przemocy w środowisku miejskim. Publikowane w sieci założenia projektu wzbudziły obawy, czy efektem pracy naukowców nie będzie supernowoczesny monitoring, niezwykle głęboko ingerujący w naszą prywatność.

Najprawdopodobniej właśnie w wyniku tej medialnej burzy Minister Spraw Wewnętrznych ogłosił decyzję o „wstrzymaniu” udziału policji w projekcie. Nie wiedzieliśmy, co to znaczy, więc - niemal dwa miesiące temu - zapytaliśmy Ministra Spraw Wewnętrznych: o to, jakie było zaangażowanie Komendy Głównej Policji i Ministerstwa w projekt INDECT, jaki był charakter dotychczasowej współpracy i co tak naprawdę oznacza „wstrzymanie” udziału w projekcie.

Po dwóch miesiącach otrzymaliśmy odpowiedź na niektóre z naszych pytań. Dowiedzieliśmy się, że powołano specjalny zespół składający się z przedstawicieli różnych departamentów, którego zadaniem jest:

  • zbadanie dotychczasowego zaangażowania policji w prace nad projektem INDECT;
  • określenie obszarów, w których możliwe jest kontynuowanie współpracy policji w ramach projektu;
  • wyjaśnienie wszystkich okoliczności, które zadecydowały o wstrzymaniu przez policję działań prowadzonych w ramach projektu.

Parafrazując otrzymaną odpowiedź można stwierdzić, że w MSW powołano specjalny zespół, który dopiero wyjaśni, co dotychczas robiła („stopień zaangażowania”) podległa Ministerstwu policja, a także dlaczego Ministerstwo wycofało się z udziału w projekcie INDECT. A także to, w jakim stopniu z decyzji o wycofaniu się można się jeszcze wycofać. Przyprawia nas to o INDECT-owy zawrót głowy.

Wojciech Klicki

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie projektu INDECT (wysłany 16 kwietnia 2012 r.)

Odpowiedź MSW na wniosek o udostępnienie informacji publicznej (otrzymany 11 czerwca)

Więcej o projekcie INDECT

Dodaj komentarz