Internetowe Konto Pacjentów czyli próbka SIM w Krakowie

Artykuł
22.09.2011
1 min. czytania
Tekst

Lekarze zatrudnieni w krakowskich poradniach diabetologicznych i placówkach POZ w codziennej pracy jako pierwsi testują elementy systemu informacji w ochronie zdrowia, który wprowadziła ustawa uchwalona kilka miesięcy temu, ale osiągnie on pełną funkcjonalność dopiero w 2014. W Krakowie pacjenci i lekarze walczący z cukrzycą sprawdzą w praktyce tzw. Internetowe Konto Pacjenta.

Dziennik Internautów napisał o IKP: „System ma zastąpić papierowe recepty, zwolnienia lekarskie, wyniki badań i karty pacjentów rozsiane po dziesiątkach szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów lekarskich. Poza informacjami wprowadzanymi przez lekarzy i personel medyczny Internetowe Konto Pacjenta (IKP) zawiera także inne dane, np. wyniki dokonanych pomiarów uzupełniane samodzielnie przez pacjentów. Dzięki temu lekarze otrzymują informacje o przebiegu choroby, a tym samym wsparcie przy podejmowaniu decyzji o dalszym leczeniu. System IKP pomaga również w komunikacji między lekarzami a pacjentami, udostępniając możliwość wysyłania wiadomości e-mail i powiadomień SMS np. o planowanej wizycie”.

Nic dziwnego, że po tak entuzjastycznym opisie, ponad 70 proc. czytelników „Dziennika Internautów” odpowiedziało w ankiecie uruchomionej na portalu twierdząco na pytanie „Czy Internetowe Konto Pacjenta zda egzamin?” My przypominamy jednak o zagrożeniach, jakie mimo wielu ułatwień i atutów niesie ze sobą informatyzacja służby zdrowia, które zgłaszaliśmy już na etapie prac nad ustawą wprowadzającą system informacji w ochronie zdrowia (zob.np. System informacji w ochronie zdrowia – prawdziwe wyzwanie dla prywatności pacjentów)

Więcej na ten temat:

Konto pacjenta przez Internet dostępne w Krakowie

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.