Kamera z klocków Lego

Artykuł
element dekoracyjny

Ograniczanie naszej wolności przez korporacje i państwo to złożony problem. W prosty sposób czasami trudno go przedstawić dorosłemu, a co dopiero dziecku… Na szczęście są klocki! Film The Lego Movie (polski tytuł: Lego przygoda) nie tylko przypomniał mi, jak zbudować z nich wieżę sięgającą stołu, statek kosmiczny i miasto rozciągające się na cały pokój; pokazał też, jak wytłumaczyć dzieciakom, czym zajmują się takie organizacje jak Fundacja Panoptykon.

Zazdroszczę tym, którzy obejrzeli ten film w kinie. Ożywione, dzięki świetnej animacji, ludziki Lego oglądane na dużym ekranie musiały zachwycać. Niestety, produkcja swoją premierę miała w 2014 roku i musiałam się ograniczyć do ekranu laptopa. Oprócz strony wizualnej mocną stroną filmu są dialogi. Jest naprawdę dowcipnie i uważam, że to ten rodzaj humoru, który rozbawi zarówno starszych, jak i młodszych widzów. Co więcej – dla tych naprawdę dojrzałych fanów Lego będzie to podróż sentymentalna: w The Lego Movie zobaczycie klasyczne modele klocków, takie jak krokodyle, astronauta w niebieskim uniformie czy standardowy domek Lego z kwiatuszkami, trawnikiem i ruchomymi okienkami.

Jednak w 2014 roku filmowy świat Lego tworzą już nie tylko zestawy Dziki Zachód, średniowiecze czy piracki statek, ale też grodzone przestrzenie, monitoring wizyjny, korporacyjne kawiarnie, a poradniki „jak żyć, by osiągnąć sukces” są obowiązkową lekturą legoludzików. Brzmi znajomo? The Lego Movie –  film, który przecież nie został wyprodukowany przez małą, niezależną wytwórnię filmową, ale przez Warner Bros – w ciekawy i mądry sposób pokazuje, jak te nowe elementy mogą niszczyć to, co jest tak ważne dla fanów plastikowych cegiełek: kreatywność i dobrą zabawę.

Przed nami ostatnie tygodnie lata – doskonały czas na nadrabianie filmowych zaległości. Z przyjemnością polecamy The Lego Movie; najlepiej w oryginalnej wersji językowej, w której można usłyszeć głosy takich gwiazd, jak Liam Neeson, Morgan Freeman, Chris Patt. Film dostępny jest również z polskim dubbingiem.

Karolina Szczepaniak

Polecamy

Trailer filmu The Lego Movie

Dodaj komentarz