Którędy droga do bezpiecznej szkoły?

Artykuł
15.05.2015
1 min. czytania
Tekst
Image

Lepiej stawiać na edukację uczniów, nauczycieli i rodziców oraz budowanie pozytywnego klimatu w szkole czy przeznaczać pieniądze na monitoring? Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt nowego programu Bezpieczna+, w którym próbuje pogodzić wodę z ogniem. Program ma koncentrować się na budowaniu wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci, rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, wspieraniu aktywności obywatelskiej itp. Ma otwierać szkoły na współpracę z lokalnymi środowiskami, w tym z organizacjami społecznymi. Jednocześnie jednak przewiduje instalację w szkolnych budynkach kolejnych kamer monitoringu, nie określając jednocześnie żadnych wymogów ani zasad, na jakich miałoby się to odbywać (poza regułami przyznawania dofinansowania). Czy te dwa kierunki działań da się pogodzić? Czy można rozwijać relacje wzajemnego zaufania i uczyć szacunku dla prywatności innych osób w sieci w oplecionych siecią kamer szkołach?

Mamy co do tego poważne wątpliwości. Dlatego dokładnie analizujemy założenia programu i przygotowujemy stanowisko, w którym zwrócimy uwagę na pozytywne aspekty przedsięwzięcia, ale też na problemy. Jednocześnie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tym projektem. Szczególnie cenny będzie głos organizacji zajmujących się szeroko pojętą edukacją (np. w zakresie bezpieczeństwa w sieci, antydyskryminacyjną, obywatelską), które w przyszłości będą mogły włączyć się w realizację programu. Termin wyznaczony przez MEN na zgłaszanie uwag mija 22 maja. 

Projekty programu Bezpieczna+ i związanych z nim przepisów przekazane do publicznych konsultacji

Polecamy:

Portal edukacyjny Cyfrowa Wyprawka

Gazeta Wyborcza: Kamera w szkole nic nie daje

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.