Na co prezydent przeznaczy swój 1%?

Artykuł
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Lukas Plewnia/www.polen-heute.de [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

„Prezydent RP nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Pełniąc urząd, otrzymuje jednak comiesięczne wynagrodzenie (…). Po zakończeniu danego roku kalendarzowego Prezydent RP rozlicza się z Urzędem Skarbowym (PIT-37)”. I – jak każdy inny podatnik – może przekazać 1% swojego podatku wybraną organizację społeczną posiadającą status pożytku publicznego. Jaki cel wybierze? Czy wesprze organizację zajmującą się edukacją, ekologią, pomaganiem chorym dzieciom, niosącym ratunek zwierzętom, czy może walczącym o prawa obywatelskie?

Szanowny Panie Prezydencie,

rok temu osobiście obiecał Pan nam – przedstawicielom Fundacji Panoptykon i innych organizacji społecznych, że doprowadzi do reformy przepisów, które pozwalają polskim służbom na inwigilowanie obywateli bez kontroli. Wciąż na to czekamy.

Może Pan jednak okazać troskę o prawa obywatelskie już teraz, zanim uda się przygotować nowe przepisy. Może Pan przekazać 1% swojego podatku na wybraną przez siebie organizację broniącą praworządności, demokracji i praw obywatelskich w Polsce – np. na Fundację Panoptykon. Wystarczy, że w swoim zeznaniu podatkowym wpisze Pan nasz nr KRS: 000032761.

Przekazane nam przez Pana (i innych podatników) środki przeznaczymy na to, żeby uczyć obywateli, jak chronić się przed nieograniczonym nadzorem stosowanym przez państwo polskie i jego służby. I na to, żeby z tym nieusprawiedliwionym nadzorem walczyć. Z góry dziękujemy!

PS Panie Prezydencie, jeśli zaznaczy Pan w swoim formularzu PIT okienko zgody na przekazanie nam swoich danych, wyślemy Panu list z podziękowaniem i zachętą do dalszego wspierania Panoptykonu – nie tylko finansowo, ale też przez promowanie jego działań.

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,

Apel ten moglibyśmy skierować również do innych osób, którym zawdzięczamy coraz większy nadzór (a które też mogą przekazywać 1% na wybraną organizację pożytku publicznego). W tej liczbie m.in. do ministrów Mariusza Błaszczaka, Macieja Wąsika i Jarosława Zielińskiego, którzy osobiście twierdzili, że ustawy inwigilacyjna i antyterrorystyczna nie będą nadużywane, czy ministra Mariusza Kamińskiego, który nazywał nas lekkoduchami, gdy protestowaliśmy przeciwko deptaniu praw i wolności jednostki. A także do polityków opozycji – ta część z nich, która była u władzy, nie zrobiła nic, żeby wzmocnić pozycję jednostki wobec omnipotencyjnych służb.

Ograniczanie wolności i prywatności pod pretekstem troski o bezpieczeństwo obserwujemy w Polsce od lat. Jednak od 2015 r. zmiany w tym kierunku wyraźnie przyspieszyły i przybierają coraz bardziej niepokojący obrót. Osoby, które wymieniamy wyżej, zapewne szczególnie się naszym apelem nie przejmą. Tak naprawdę liczymy na Was – wszystkich tych, którym leżą na sercu wolność, prywatność i prawa człowieka. Przekażcie 1% swojego podatku na Panoptykon. Pokażcie rządzącym, że wolność się liczy!

Zespół Fundacji Panoptykon

PS Informacje na temat formy zatrudnienia prezydenta i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie zaczerpnęliśmy ze strony prezydent.pl.

Zdjęcie: Lukas Plewnia/www.polen-heute.de [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz