Prawo do bycia zapomnianym – sprawa Fundacji Helsińskiej

Artykuł
30.08.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) zajmowała się ostatnio sprawą „prawa do bycia zapomnianym” w internetowej wyszukiwarce Google. Do HFPC z prośbą o pomoc zwrócił się funkcjonariusz publiczny, znany w lokalnym środowisku. Kilka lat temu na portalu internetowym jednej z gazet pojawił się artykuł dotyczący działalności zawodowej mężczyzny. Z kolei w komentarzu pod artykułem znalazły się  informacje dotyczące jego życia intymnego, które nie były w żaden sposób związane z artykułem lub pełnioną przez niego funkcją. Po wpisaniu imienia i nazwiska mężczyzny link do kontrowersyjnego materiału pojawił się w czołówce wyników wyszukiwania Google. Dzięki staraniom HFCP udało się usunąć kontrowersyjny komentarz zarówno z portalu gazety, jak i z wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google'a.

Sprawa, którą zajmowała się Fundacja Helsińska, jest pokłosiem słynnego już orzeczenia Google przeciwko Hiszpanii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmował się w tej sprawie usunięciem nieaktualnych danych z wyników wyszukiwania. TSUE w swoim orzeczeniu uznał, że pod pewnymi warunkami takie usunięcie jest możliwe. Wyrok stanowi przykład próby pogodzenia prawa do ochrony danych osobowych i prywatności z wolnością słowa.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.