Świadomie + odpowiedzialnie = bezpiecznie, czyli propozycja Panoptykonu na Dzień Bezpiecznego Internetu

W skrócie
element dekoracyjny

Świadomy użytkownik Internetu jest mniej narażony na negatywne konsekwencje korzystania z sieci, a odpowiedzialne i etyczne korzystanie z nowych technologii przyczynia się do budowania lepszego, bezpieczniejszego środowiska online dla nas wszystkich. Z okazji obchodzonego dziś Dnia Bezpiecznego Internetu gorąco zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych i poradników Fundacji Panoptykon.

Chcemy, by każdy umiał świadomie korzystać z nowych technologii. W materiałach publikowanych na stronie panoptykon.org można znaleźć odpowiedź na pytanie, jak one działają i jak mądrze z nich korzystać. Szczególnie polecamy infografiki dostępne w Bibliotece oraz zakładkę Wiedza. Na portalu edukacyjnym Cyfrowa Wyprawka dodatkowo podpowiadamy, jak przekazywać  tę wiedzę innym. Dlatego szczególnie gorąco zachęcamy do korzystania z niej nauczycieli i polecamy materiały opracowane pod kątem nauczania w szkole (scenariusze lekcji, propozycje spotkań edukacyjnych).

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Europie od 2007 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Komentarze

W pełni popieramy inicjatywę Panoptykonu.
Dzisiaj Dzień Bezpiecznego Internetu 2016
Problem edukacji użytkowników cyberprzestrzeni narasta z roku na rok i jest źródłem wielu nagłówków gazet i małych prywatnych dramatów. Trudno dzisiaj powiedzieć, że ktoś nie ma kontaktu z cyberprzestrzenią, a jednocześnie jeszcze trudniej stwierdzić, że każda taka osoba wie co robi w trakcie takiego kontaktu. Na koniec, warto uzmysłowić sobie, że od ponad 30 lat dochodzi do zmian narzędzi jakie używamy do komunikacji. Niestety nie idą za tym zmiany przyzwyczajeń.
Temat dotyczy Ciebie i nas, każdego użytkownika cyberprzestrzeni - ale to dla Ciebie grupa zaangażowanych społecznie profejsonalistów i entuzjastów z Forum Technology Risk & Information Security Wrocław stworzyła w październiku 2015 roku Inicjatywę Kultury Bezpieczeństwa.
P.E.R.S.O.N.A. nasz wirtualny przewodnik po cyberprzestrzeni zaprasza Cię do zaangażowania się w aktualizację obecnej kultury komunikacji o aspekty społeczeństwa cyfrowego.

Na początku wystarczy, że każdą formę komunikacji przez cyberprzestrzeń potraktujesz na takich samych zasadach jak w świecie realnym.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej i poznać nasze podejście, zapraszamy tutaj:

Prezentacja: https://prezi.com/zmod2d-cxugj/
Film: https://goo.gl/Vmujyk

Strona:
https://www.facebook.com/Inicjatywa-Kultury-Bezpieczeństwa-1478638835779103
https://plus.google.com/b/111244590090501354997/111244590090501354997
https://www.linkedin.com/grp/post/6706076-6054292104832643075?goback=%2E...

Społeczność: https://plus.google.com/communities/100714662889493779497

TOR przestał mi działać dziś bez mostka dodatkowego (opcja moj ISP cenzoruje połączenia TORa). Kilka dni temu nie było tego problemu.

Ciekawe dlaczego. Czy ustawa inwigilacyjna zezwala na ingerencję w ruch sieciowy (blokowanie/zmianę treści itp.)?

Tor BB u mnie z kolei zaczął używać jednego i ciągle tego samego węzła wejściowego, co ciekawe, na innej starej kopii zrobiło sie to samo, tyle, że węzeł inny, ale przy zmianie tożsamości w obu przypadkach wejściowy węzeł pozostaje ten sam i to już kilka dni. Przedtem przy zmianie tożsamości wszystkie trzy węzły były zmieniane.
Wygląda na to, że wjakiś sposób zaszła zmiana w plikach torrc w obu kopiach podczas instalacji najnowszej wersji
TBB v. 5.5.5 pl. Przestrzegam przed instalacją, polecam do używania AdvOR, info na "kryptoanarchizm"

Dodaj komentarz