WIEDZA

01.06.2023

Dziś obchodzimy Dzień Dziecka, ale ten odcinek jest dla dorosłych. O tym, jak rozpoznać oznaki FOMO u swojego dziecka i co zrobić, żeby nasze dzieci mogły z uśmiechem odłożyć telefony i „wylogować się” do życia, porozmawiamy z Martą Witkowską, psycholożką, która zajmuje się profilaktyką, diagnozą i interwencją w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz uczestniczy w wieloletnim projekcie badań nad FOMO prowadzonym przez NASK.

18.05.2023

O próbach psucia i poprawiania propozycji, jaką w 2021 położyła na stole Komisja Europejska, i o tym, co jeszcze przed nami, mówi – w rozmowie z Katarzyną Szymielewicz – Filip Konopczyński, do niedawna analityk rynku AI w IDEAS NCBR, komentator specjalizujący się w obszarze nowych technologii, a od stycznia ekspert Fundacji Panoptykon.

04.05.2023

Czym są duże modele językowe i czy znamy ich potencjał? Czy szum wokół sztucznej inteligencji, z którym mamy teraz do czynienia, jest uzasadniony? Jak to wszystko wpływa na prace nad AI Act i powstanie europejskiego modelu regulacji AI? O tym w dzisiejszym odcinku podcastu. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest dr Tomasz Odrzygóźdź.

28.04.2023

Nie trzeba było długo czekać, żeby obok memów z papieżem wygenerowanych przez ChatGPT w sieci zaroiło się od treści zawierających manipulację i dezinformację. Aplikacja szybko „weszła” też w konflikt z prawem.

20.04.2023

W tym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z Kubą Orlikiem, współzałożycielem inicjatywy: „Internet. Czas działać!”. Nazwa organizacji doskonale oddaje bliskie nam podejście: zamiast biadolić, Kuba wyznaje filozofię, że czas zakasać rękawy i działać. W rozmowie pokazuje różne metody na to, by odzyskać kontrolę nad technologią.

13.04.2023

Po wielu zapowiedziach Elon Musk udostępnił kod źródłowy m.in. algorytmu rekomendującego treści organiczne – czyli te, które widać w zakładce „dla ciebie” na Twitterze. Większa przejrzystość nie oznacza jeszcze zdrowszego medium ani większej wolności użytkowników i użytkowniczek Twittera. Na to trzeba nam jeszcze poczekać przynajmniej do września.

06.04.2023

Fediwers to zupełnie inny model sieci społecznościowej niż ten znany ze scentralizowanych grodzonych ogródków1 jak Facebook czy Twitter. Trudno opisać wszystkie jego cechy w jednym tekście. Poniżej podaję jednak odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić po lekturze mojego poprzedniego tekstu na temat Fediwersu.

06.04.2023

Dziś w podcaście gości Magdalena Bigaj, współautorka badań nad higieną cyfrową, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci? W rozmowie z Katarzyną Szymielewicz mówi o teście higieny cyfrowej i potrzebie dyskusji o odpowiedzialności za wspólną przestrzeń cyfrową.

24.03.2023

Jedną z trudniejszych decyzji, które organizacja skupiająca się na prawach cyfrowych i prywatności musi podjąć, dotyczy tego, czy (i jak) korzystać z komercyjnych platform społecznościowych. Z jednej strony Facebook, Twitter, Instagram i TikTok żerują na użytkowniczkach i użytkownikach. Z drugiej – możliwość dotarcia do potencjalnych odbiorców tam, gdzie już są, jest ważna i cenna. Na pewno warto wspierać alternatywę. Namawiałem więc Panoptykon do tego, by dołączył do sieci społecznościowej, która nas nie eksploatuje. Dziś Fundacja jest już jej częścią. Zapraszamy do Fediwersu!

23.03.2023

W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z doktorem Jakubem Kusiem, psychologiem z Uniwersytetu SWPS. Ekspert wyjaśnia mechanizmy, jakie nami rządzą w mediach społecznościowych. Czy media społecznościowe uzależniając swoich użytkowników są współczesnym kasynem popularności?

Strony