Ustawa „antyterrorystyczna” – konsultacje u Rzecznika

Artykuł
05.05.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Kilka tygodni temu członkowie rządu przedstawili na konferencji prasowej założenia ustawy nazywanej antyterrorystyczną. Czasu nie starczyło jednak na przeprowadzenie konsultacji publicznych projektu. A są one szczególnie istotne wobec faktu, że ustawa głęboko ingeruje w prawa człowieka, m.in. dopuszczając blokowanie treści w Internecie czy drastycznie obniżając poziom ochrony prywatności osób niemających polskiego obywatelstwa. Naprzeciw temu problemowi wyszedł Rzecznik Praw Obywatelskich, który sam podjął się organizacji konsultacji projektu. Odbędą się one jutro o 17.30 w biurze RPO i są otwarte dla wszystkich osób, dla których ograniczenie wolności jest ważnym problemem. Zachęcamy do udziału!

Spotkanie u Rzecznika jest szczególnie ważne, bo wiele wskazuje na to, że prace nad ustawą „antyterrorystyczną” będą kolejnym przykładem sprintu legislacyjnego. Jej wejście w życie zaplanowane jest na 1 czerwca, czyli za mniej niż miesiąc. Tymczasem projekt musi jeszcze zaakceptować Rada Ministrów, Sejm, Senat i Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Obawiamy się, że w natłoku deklaracji o bezpieczeństwie i szczególnych zagrożeniach związanych ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży zabraknie czasu na refleksję nad tym, co będzie prawdziwym skutkiem ustawy: przeciwdziałanie terroryzmowi czy ograniczenie naszych wolności kosztem szerokich uprawnień dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zobacz również:

Protestujemy przeciwko ustawie antyterrorystycznej – przyłącz się! Podpisz apel.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.