Wysłuchanie obywatelskie w sprawie ustawy „antyterrorystycznej” – zarejestruj się i wyraź swoje zdanie!

Artykuł
24.05.2016
4 min. czytania
Tekst
Image
element dekoracyjny

Prawo ma służyć obywatelom, dlatego przy jego tworzeniu rządzący powinni zapytać ich o zdanie, organizując konsultacje publiczne. Konsultacje to coś więcej niż obowiązek prawodawców – to dla nich także okazja do wsłuchania się w głosy różnych środowisk i przemyślenia ryzyk, których sami nie dostrzegli; szansa, by stworzyć prawo, które pogodzi różne wartości i interesy i będzie skuteczne w działaniu. Pracując nad projektem ustawy „antyterrorystycznej”, ani rząd ani Parlament nie stworzyli takiej okazji, więc robimy to za nich. W poniedziałek 6 czerwca o godz. 10:00 w Warszawie odbędzie się wysłuchanie obywatelskie w sprawie ustawy „antyterrorystycznej”. Zarejestruj się już dziś – zgłoszenia przyjmowane są do 2 czerwca do godz. 12:00.

Wbrew swojej oficjalnej nazwie ustawa „antyterrorystyczna” uderzy we wszystkich obywateli, istotnie ingerując w ich prawa i wolności. Wpłynie na:

  1. wolność słowa – umożliwiając blokowanie Internetu;

  2. prawo do swobodnej komunikacji – nakładając obowiązek podawania danych osobowych przy zakupie telefonicznych kart typu pre-paid;

  3. prawo do równego traktowania – traktując wszystkich cudzoziemców jak podejrzanych i umożliwiając prowadzenie wobec nich kontroli operacyjnej bez zgody sądu;

  4. wolność zgromadzeń – tworząc nowe preteksty do wprowadzenia zakazu publicznych protestów;

  5. prawo do prywatności – nadając służbom jeszcze szersze uprawnienia do inwigilowania obywateli bez kontroli niezależnego organu.

Wysłuchanie obywatelskie to forum, dzięki któremu możesz dowiedzieć się, czego dokładnie dotyczy ustawa i jakie niesie zagrożenia; co na temat zawartych w niej propozycji sądzą inni i jakie mają argumenty. Możesz wyrazić własne stanowisko i obawy. I – co istotne – zostaniesz wysłuchany, a Twój głos trafi do posłów: otrzymają oni stenogram z wysłuchania obywatelskiego, zbierający wszystkie głosy i wystąpienia.

Żeby zabrać głos podczas wysłuchania, zarejestruj się. Możesz to zrobić do czwartku 2 czerwca do godz. 12:00 przez stronę wysluchanieobywatelskie.pl. Na tej stronie znajdziesz również ważne informacje na temat projektu ustawy oraz idei i reguł samego wysłuchania obywatelskiego. Do zobaczenia 6 czerwca!

Obywatelskie wysłuchanie publiczne w sprawie rządowego projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych

Miejsce: Auditorium Maximum, sala B, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Termin: 6 czerwca 2016 r. (poniedziałek), godz. 10.00

Termin wysyłania zgłoszeń: 2 czerwca 2016 r. (czwartek) godz. 12.00 (południe) [ZGŁOŚ SIĘ]

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ:

  1. Zapoznaj się z opinią Fundacji Panoptykon na temat projektu ustawy „antyterrorystycznej”
  2. Podpisz apel przeciwko ograniczaniu praw i wolności
  3. Poinformuj o sprawie znajomych – im będzie nas więcej, tym większa szansa, że uda się powstrzymać niebezpieczne rozwiązania.
  4. Jeśli reprezentujesz organizację pozarządową, dołącz do apelu 40 organizacji przeciwko niebezpiecznym rozwiązaniom zawartym w ustawie (napisz do nas na fundacja@panoptykon.org).

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.