Domagamy się konkretnych działań rządu w sprawie ACTA - apel do Premiera

Artykuł
17.01.2012
2 min. czytania
Tekst

Do tej pory rząd polski nie podjął rzetelnej debaty na temat ACTA na forum Unii Europejskiej. Mimo licznych deklaracji, nie wykorzystał szansy, jaką dało mu półroczne przewodnictwo w UE. Tymczasem kontrowersyjne porozumienie już niedługo będzie podpisywane przez poszczególne państwa członkowskie. Stąd nasz apel do Premiera, w którym domagamy się informacji na temat polskiego stanowiska w sprawie ACTA oraz podjęcia konkretnych działań w celu zablokowania tego porozumienia. W akcję włączyło się wiele organizacji, w tym Internet Society Poland, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Kidprotect.pl oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

W liście wzywamy polski rząd do odrzucenia ACTA na wszystkich forach międzynarodowych i publicznego zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Zanim jednak kwestia ratyfikacji ACTA pojawi się na polskim podwórku, o losach porozumienia zdecyduje Parlament Europejski. Dlatego rozpoczynamy również kampanię apelowania do eurodeputowanych z poszczególnych, kluczowych Komisji Parlamentu o odrzucenie ACTA. Niebawem opublikujemy więcej informacji o tej akcji. Prace w komisjach potrwają najprawdopodobniej do końca marca, a do "ostatniego starcia" w Parlamencie trzeba się spodziewać w okolicy kwietnia.

Równocześnie wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z formalnym wnioskiem o informację publiczną. Domagamy się udostępnienia wszelkich istniejących dokumentów związanych z procesem negocjacji oraz wypracowywania stanowiska polskiego rządu w sprawie ACTA, w tym korespondencji urzędników publicznych.

W przesłanych dokumentach po raz kolejny zwracamy uwagę m.in. na to, że ACTA stawia wyżej prawo własności intelektualnej niż prawa podstawowe.

„Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, zarówno sposób negocjacji porozumienia ACTA, jak i jego zawartość oraz możliwe konsekwencje budzą poważne zastrzeżenia z perspektywy praw podstawowych obywateli, w szczególności użytkowników Internetu.

Porozumienie ACTA powstało w odpowiedzi na problemy związane z egzekwowaniem praw własności intelektualnej oraz ich rzekomy negatywny wpływ na innowacyjność oraz tempo rozwoju gospodarczego. Proponowane porozumienie nie tylko nie rozwiązuje tych problemów, ale samo jest zagrożeniem dla wspomnianych wartości”.

Treść apelu do premiera

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.