BIBLIOTEKA

31.12.2022

Biuletyn Fundacji Panoptykon wydany w grudniu 2022 r.

13.10.2022

Sztuczna inteligencja: szansa czy zagrożenie? Jakie zawody znikną w związku z rozwojem AI? Te pytania zadaje sobie wiele osób obserwujących rozwój sztucznej inteligencji. W Unii Europejskiej trwają prace nad uregulowaniem tej dynamicznie rozwijającej się sfery.

Akt o sztucznej inteligencji (AI Act, AIA) ma być pierwszą kompleksową regulacją dotyczącą sztucznej inteligencji. W raporcie przygotowanym przez Politykę Insight na zlecenie Fundacji Panoptykon piszemy:

30.12.2021

Biuletyn Fundacji Panoptykon wydany w grudniu 2021 r.

05.06.2020

Czym w rzeczywistości jest program komputerowy nazywany sztuczną inteligencją. Na jakich zasadach funkcjonuje? Do czego już dzisiaj jest wykorzystywany? Czy niesie ze sobą zagrożenia? Jak duży wpływ może mieć na życie zwykłego człowieka? Właśnie te zagadnienia poruszamy w opracowaniu pt. Sztuczna inteligencja non-fiction.

27.04.2020
Kto_cie_namierzyl

Polskie partie polityczne nie korzystają z precyzyjnego kierowania komunikatów do wyborców na Facebooku, ale to nie powód do odetchnięcia z ulgą. Od skandalu Cambridge Analytica minęły niemal dwa lata, ale narzędzia wprowadzone przez Facebooka, które miały pozwolić na większą przejrzystość reklam politycznych na platformie, niewiele zmieniły. Zarówno badacze, jak i sami użytkownicy mają ograniczone możliwości sprawdzenia, kto i na podstawie jakich danych kieruje do nich reklamy.

13.09.2019

Fundacja Panoptykon we współpracy z Fundacją Reporterów przygotowała Stop dezinformacji. Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji, w którym staramy się odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z dezinformacją:

20.03.2019

W raporcie Śledzenie i profilowanie w sieci. Jak z klienta stajesz się towarem przyglądamy się temu, jak działa reklama targetowana, zaglądamy na zaplecze portali internetowych i krok po kroku pokazujemy, jak powstają profile marketingowe.

Link do pobrania raportu znajduje się na stronie Na zapleczu Internetu

 

Strony