BIBLIOTEKA

22.09.2022
Okładka podcastu Aktywiści przeciwko Polsce

Polska nie daje obywatelom żadnej ochrony przed nadużyciami. Policjanci mogą pobrać billingi w czasie, który wystarcza do zaparzenia herbaty. Dlatego w 2019 roku aktywiści z Fundacji Panoptykon, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mec. Mikołaj Pietrzak złożyli skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

09.09.2022

Pewnego dnia Chermaine odebrała list z urzędu skarbowego, w którym żądano od niej zwrotu zasiłków wypłacanych jej przez ostatnie cztery lata na opiekę nad dziećmi. Kwota: 100 tysięcy euro.

01.09.2022

We wrześniowym numerze PanOptyki: o zeznaniach przed ETPC w związku ze skrargą na niekontrolowaną inwigilację w Polsce; o nadchodzącej decyzji belgijskiego sądu dotyczącej IAB i reklamy internetowej; o nowym sezonie podcastu Panoptykon 4.0 oraz o wydarzeniach, w których będziemy brać udział w najbliższym czasie.

01.08.2022

W najnowszym numerze newslettera PanOptyka piszemy o naszym sukcesie w sprawie przeciwko PZU („bezpłatne” ubezpieczenie w zamian za dane), o ostatecznym głosowaniu nad DSA i DMA w Parlamencie Europejskim, o poprawkach PE do rozporządzenia w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej i kolejnych przypadkach inwigilowania Pegasusem.

01.07.2022
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki ogłaszamy rekrutację! Dodatkowo informujemy o dalszych losach pozwu ws. wyborów kopertowych, skanowaniu prywatnej komunikacji, europejskiej komisji ds. Pegasusa i „rejestrze ciąż". Polecamy ostatnie odcinki podcastu Panoptykon 4.0 w tym sezonie – o DSA i DMA z Różą Thun i Januszem Cieszyńskim.

23.06.2022
Okładka podcastu Janusz Cieszyński

Algorytmy największych platform internetowych kontrolują dziś nastroje, opinie i interakcje społeczne. Wpływają na kierunki debaty publicznej i dyktują reguły gry na wojnie informacyjnej. Realna władza w rękach cybergigantów zaniepokoiła w końcu polityków i stała się jednym z powodów regulacyjnej ofensywy Unii Europejskiej.  

06.06.2022

Czerwcowy numer PanOptyki pod znakiem dwóch nowych regulacji – aktu o uslugach cyfrowych (DSA) i aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Krok po kroku wyjaśniamy, co nowe przepisy zmieniają oraz kogo dotyczą. W tym temacie nagraliśmy również odcinek podcastu Panoptykon 4.0 z Różą Thun, która była ważnym merytorycznym głosem w dyskusji nad regulacjami. Poza tym wspominamy o szczególnej roli sztucznej inteligencji w pracy i kolejnych przypadkach cenzury internetu.

02.06.2022
Okładka podcastu Róża Thun

W tym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 poruszymy tematy niewygodne dla platform i rządów, a zarazem ogromnie istotne dla konsumentów. Rozmawiamy o unijnych regulacjach, które zmienią oblicze Internetu: akcie o usługach cyfrowych (DSA) i akcie o rynkach cyfrowych (DMA).

19.05.2022
Okładka podcastu Polityka oparta na danych

Obawialiśmy się Zintegrowanej Platformy Analitycznej, która – naszym zdaniem – jest podatna na nadużycia. Nazywaliśmy ją nawet „megabazą o Polakach” czy „Orwellem po polsku”. Rozmawiamy dzisiaj z jednym z pomysłodawców ZPA.

05.05.2022

W najnowszym numerze newslettera piszemy o wstrzymaniu prac nad Zintegrowaną Platformą Analityczną, końcówce prac nad DSA oraz o pozwie, w którym dziennikarka domaga sę informacji o byciu inwigilowaną. Informujemy o propozycjach poprawek do unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Świętujemy też nasze 13-ste urodziny.

Strony