Skąd się biorą mity o imigrantach-terrorystach?

W skrócie
element dekoracyjny

Wzięli go za terrorystę i deportowali – taką informację znaleźliśmy w dziale wiadomości sportowych. Wenezuelski sportowiec, którego dotyczyła informacja, ostatecznie jednak dotarł na zawody w fińskim Lahti. Wprawdzie ominął go trening w Szwecji, w którym przeszkodziła deportacja. Można by niemalże pomyśleć: historia z happy endem. Ale zaraz: na zdjęciu widzimy młodego chłopaka o ciemnej karnacji, któremu francuskie służby nie uwierzyły, że uprawia biegi narciarskie i uznały go za nielegalnego imigranta. Ba, francuscy policjanci nawet zapytali sportowca, czy może nie jest terrorystą. Nie pomogło okazanie zaproszenia. Sportowiec dostał bilet powrotny do domu.

Ta historia wydarzyła się we Francji, ale identyczna mogłaby mieć miejsce w Polsce. Władza o to zadbała, przyjmując przepisy antyterrorystyczne, skierowane głównie przeciwko podejrzanym cudzoziemcom.

PS. Oburzenie na dyskryminację Redakcja zostawiła w domyśle – wszak czytelnicy działu sportowego nie szukają tam przecież informacji o polityce. Ale to właśnie na polityce Redakcja zbudowała swój news – chociaż policja podejrzewała, że sportowiec jest nielegalnym imigrantem, (panoptykonowy) wzrok przykuwa słowo „terrorysta” w tytule. Tak się umacnia szkodliwe mity.

Komentarze

Mity? Przecież wiemy, że conajmniej jeden z ostatnich zamachowców przybył do Europy jako imigrant, na 100% jest ich więcej. Chyba właśnie targetowanie ludzi po karnacji czy po kraju z którego przybywaja jest jak najbardziej fair, a nie kontrolowanie wszystkich jak leci, przecież z tym Walczycie? Prawda?

Wiemy też, że co najmniej jeden z imigrantów przybył do Europy nie będąc terrorystą i również na 100% jest ich więcej. Wiemy też, że co najmniej jeden z terrorystów w Europie nie przybył tu jako imigrant i miał taką samą karnację jak ja i pan.
Problem z targetowaniem ludzi po dowolnej etykiecie polega na tym, że każdego z nas można zaliczyć do jakiejś podejrzanej grupy. Przy klasyfikacji ludzi po kraju pochodzenia dodatkowo pojawia się kwestia zabarwienia osądu światopoglądem, polityką, czy czym tam jeszcze, więc trudno tu mówić o kierowaniu się skutecznością.

Kontrolowanie wszystkich nie jest fair, dyskryminacja również nie, więc może po prostu walczmy z jednym i drugim?

Nie ujęłabym tego lepiej niż Pan Jan. Dziękuję. Walczymy z niepotrezbnym, nieusprawiedliwionym niczym nadzorem, który zresztą rodzi dyskryminację. Staramy się przy tym rozbrajać szkodliwe mity, które powstają po to, by wzmóc w społeczeństwie strach, np. strach przez Obcym (imigrantem), bo to strach jest niezastąpionym narzędziem dokręcania nadzorczej śruby.

Strach przed obcym pozwala dokręcać śrubę, tak właśnie; z tego powodu lepiej tych obcych trzymać od Polski z daleka.

W budowaniu mitów większe zasługi ma TVP. Wczoraj w "Wiadomościach" był news o wykryciu przemytu imigrantów w ciężarówce do Szwecji na A4 koło Opola. Do komentowania wzięto jakiegoś faceta z etykietką "ekspert ds. terroryzmu". To jest dopiero manipulowanie ciemnym ludem!

A ilu kozich synów ma białą skórę chodzi z polskim dowodem i robi burdy w imię swojego klubu, fryzury czy też innego upośledzenia umysłowego.
Szansa że trafię na mordercę jest jakoś tak myślę podobna wśród posiadaczy kazdej jednej karnacji, ale że dostanę za nic po twarzy to juz mam wrażenie domena białych ludzi, w dodatku dość pospolita.
To że media nakręcają wianuszek informacji wokół imigrantów jakoś mam wrażenie nie znaczy że nasi są spokojni i praworządni, raczej że nie sprzedają się tak dobrze na okładce.
Więc nie mów proszę o wrogości obcych kultur synu kultury zachodniej która w imię pieniądza prowadzi wojny i podboje od setek lat,
Skurczysyństwo powinno się zwalczać w każdej postaci, a nie zwalać całą winę na innych.

Dresiarstwo to nie terroryzm, a bandyci to nie zamachowcy. Nie relatywizuj na siłę, to zła taktyka w dyskusji.
Myślę że służby powinny mieć więcej oleju w głowie i być bardziej powściągliwe w deportowaniu czy zatrzymywaniu ludzi. W końcu to profesjonaliści, dysponujący fachową wiedzą - należy wymagać od nich więcej.
Lecz co do pytania postawionego (dość ogólnie) w tytule przez redakcję, to łączenie terroryzmu z kolorem skóry wynika z dość fundamentalnej umiejętności ludzkiego umysłu do łączenia ze sobą faktów (umiejętności, którą nota bene należy cenić, a nie przytępiąć w sobie przez prymitywną relatywizację).
Znakomita większość (a nie "przynajmniej jeden") zamachów terrorystycznych w ostatnich latach w Europie była dokonana przez ludzi o określonej karnacji.
http://www.usatoday.com/story/news/world/2016/03/22/timeline-terror-atta...
To zupełnie naturalne że w przypadku zamachów terrorystycznych podejrzenia ludzi będą padać na osoby arabskiego pochodzenia. Terroryści to zwykle takie osoby. To nie mit! Ludzie to wiedzą, ludzie to widzą i nie ma w tym nic złego.
Szerzenie poprawności politycznej jest równie groźne co szerzenie rasizmu. Kończy się to takimi atrakcjami jak gangi z Rotherham.

Na koniec garść banałów:
niekażdyarabtoterrorysta, większośćimmigrantówtonieprzestępcy, rasizmjestzły

Zgadzam się w 100% z komentarzem Tymka. Ci, którzy tak bronią imigrantów i forsują poprawność polityczną, powinni zamieszkać na parę miesięcy w niemieckiej miejscowości, w której osiedlono imigrantów. Wtedy szybko zweryfikują swoje poglądy. Byłem, widziałem i otworzyłem oczy...

Z tym się sprzeczać nie będę, bo wierzę, że tak jest.
Ale problem z imigrantami jest ogólny, bo p. Merkel oraz ludzie z KE utrzymują, że to są uchodźcy. A tylko mała część z nich jest uchodźcami w myśl prawa unijnego i konwencji zawartych jeszcze w latach 50.
Reszta to imigranci, którzy korzystają z tego, że prawo imigracyjne w zasadzie nie jest w ogóle egzekwowane na południowych granicach strefy Schengen i przyjeżdżają, płacąc kupę kasy przemytnikom przez Morze Śródziemne.
Politycy (z Komisją Europejską włącznie) przez lata przymykali oczy na ten proceder. Teraz zaś, w obliczu obecności milionów ludzi, o których tożsamości wiadomo mało albo wręcz nic, żądają masowej inwigilacji wszystkiego i wszystkich.

Pytanie do obroncow nielegalnych imigrantow:

Czy bylyby w europie jakies ataki terrorystyczne w ubieglych 3 latach gdyby nie muzlumanie wpuszczeni otwartymi ramionami?

Dodaj komentarz