BIZNES NADZORU

12.07.2022

W ubiegłym tygodniu wygraliśmy sprawę przeciwko Urzędowi Ochrony Danych Osobowych przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Urząd ma ponownie przeanalizować ofertę „Bezpieczne wakacje”, w której PZU Pomoc oferował „bezpłatne” ubezpieczenie w zamian za zgodę na marketing. To sprawa, w której walczymy o to, by każdy mógł świadomie podejmować decyzje o swojej prywatności, a firmy traktowały podmiotowo swoich klientów. 

29.06.2016
Zdjęcie publikacji Zabawki Wielkiego Brata

W naszej publikacji „Zabawki Wielkiego Brata” zebraliśmy szereg informacji dotyczących wykorzystywania przez organy publiczne różnych narzędzi nadzoru. Ważnym obszarem naszego zainteresowania były takie programy i urządzenia, które są wykorzystywane do kontrolowania wykonywanej pracy. Jednym z kluczowych źródeł wiedzy były dla nas ankiety z pytaniami, na które skierowaliśmy do szeregu instytucji publicznych. W tym kontekście zwrócił się do nas Urząd Miasta Płocka, który wskazał, że opublikowane przez informacje nie oddają sposobu wykorzystania narzędzi nadzoru przez tę instytucję.

12.05.2016

Z końcem kwietnia formalnie zakończyliśmy projekt „Państwo a biznes nadzoru”. Przez 20 miesięcy zbieraliśmy i analizowaliśmy informacje o narzędziach nadzoru wykorzystywanych przez różne instytucje publiczne, staraliśmy się interweniować i nagłaśniać nadużycia. Oto wybrane efekty naszych działań:

29.04.2016

Na każdym kroku państwo zbiera informacje o nas i je analizuje. Robi to, by nami zarządzać, wykrywać nadużycia czy też dbać o bezpieczeństwo. Instytucje publiczne wykorzystują w tym celu rozmaite narzędzia – od kamer monitoringu wizyjnego przez karty miejskie po programy do analizowania treści w Internecie pod kątem słów kluczowych czy śledzenia aktywności pracowników w sieci. Jakie instytucje korzystają z narzędzi nadzorczych, czy są to tylko służby czy też na przykład władze samorządowe? Jakie informacje o obywatelach zbierają i co z nimi robią? Czy dzielą się nimi z innymi podmiotami? Jakie kwoty z kieszeni podatnika przeznaczają na zakup i utrzymanie takich urządzeń?

27.04.2016
Zdjęcie publikacji Zabawki Wielkiego Brata

Które polskie miasto ma największy system miejskiego monitoringu? Jakie instytucje korzystają z dronów? A jakie z systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych? Czego można się o Tobie dowiedzieć dzięki karcie miejskiej? Ile państwo wydaje na rozwój systemów kontroli kierowców? Po co wyższej uczelni odciski palców wykładowców i studentów? W jakim urzędzie mogą być nagrane Twoje rozmowy? Do kogo trafiają informacje o tym, czego szukasz w serwisie swojego urzędu miasta? Czy policja może zdalnie przejąć kontrolę nad Twoim telefonem?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej najnowszej publikacji pt. „Zabawki Wielkiego Brata, czyli krótki przewodnik po narzędziach, które pomagają państwu kontrolować obywateli”. Jutro zaprezentujemy ją na konferencji prasowej, ale jeszcze dziś macie szansę wygrać jej egzemplarz wydany drukiem. Pierwsze 30 osób, które wyślą nam maila w tej sprawie na adres fundacja@panoptykon.org, otrzymają przewodnik na nasz koszt. Liczba egzemplarzy jest ograniczona. Warto się pospieszyć – to może być jedyna okazja, żeby zdobyć jeden na własność!

20.04.2016

Interesuje Cię, jakie instytucje publiczne korzystają z dronów? Do czego je wykorzystują? Jakie szanse i zagrożenia się z tym wiążą? Masz na temat dronów swoje zdanie lub chcesz o nich wiedzieć więcej? Przyjdź na otwarte spotkanie dyskusyjne o wykorzystywaniu dronów przez instytucje publiczne. Serdecznie zapraszamy 26 kwietnia 2016 r. na godz. 20.00 do sali 2.8 budynku Wydziału Praw i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Lipowa 4).

15.04.2016
Ilustracja do tekstu - ikona megafonu

Co łączy kamery monitoringu wizyjnego, karty miejskie i programy śledzące aktywność pracowników? Ile pieniędzy instytucje publiczne przeznaczają na tego typu narzędzia? Które z nich wykorzystują różne miasta? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy dotychczas na spotkaniach, które odbyły się w ramach projektu „Państwo a biznes nadzoru” w Krakowie, Lublinie i Warszawie. Teraz kolej na Łódź. Miasto, w którym w komunikacji miejskiej nagrywany jest dźwięk, a monitoring na ul. Piotrkowskiej ma być wykorzystywany między innymi do analizowania tego, z tego, w jaki sposób na tej ulicy czas spędzają łodzianie.

08.04.2016

Na Nowym Świecie w Warszawie pojawiły się kamery z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Urządzenia mają wykrywać pojazdy, które nielegalnie wjeżdżają na Trakt Królewski. Kamery odczytują numery rejestracyjne, a system porównuje je z bazą, w której zapisane są tablice pojazdów, dla których właścicielom wydano specjalne zezwolenia – mieszkańcom, osobom prowadzącym tam działalność gospodarczą czy niektórym pracownikom zlokalizowanych tam urzędów.

30.03.2016

W ostatnich latach nieraz spotykaliśmy się z przypadkami wykorzystywania kamer z funkcją nagrywania dźwięku. Miejsca, w których takie urządzenia są umieszczane, bywały dla nas zaskoczeniem. Wiedza, którą dysponujemy na ten temat, jest jednak niepełna. By zebrać dokładniejsze informacje, potrzebujemy Waszej pomocy. Ale to nie wszystko: jeśli uważacie, że takie kamery nie powinny znajdować się w konkretnym miejscu, możecie spróbować to zmienić, np. wysyłając petycję.

Wszystko zaczęło się od nagrania

Nasze szczególne zainteresowanie kamerami z dźwiękiem zaczęło się od tego, że w jednym z programów informacyjnych obejrzeliśmy nagranie z dalekobieżnego autobusu, w którym dwie pasażerki zapobiegły wypadkowi po tym, jak zasłabł kierowca. Niewiele osób zwróciło wtedy uwagę na to, że w autobusie prócz obrazu zarejestrowano także dźwięk. Zainspirowani tym przypadkiem zapytaliśmy o kamery z dźwiękiem w pociągach. PKP Intercity poinformowało nas, że w jednym typie pociągów funkcjonują kamery, które mogą rejestrować dźwięki, jednak – jak później wyjaśniono – ta możliwość nie jest w praktyce wykorzystywana.

17.03.2016

Ministerstwo Finansów na początku lutego przedstawiło projekt ustawy zakładającej powołanie spółki celowej, która przygotować ma rozwiązania informatyczne dla administracji podatkowej. Nowe narzędzia służyć mają analizie prawdopodobieństwa występowania naruszeń prawa podatkowego w oparciu o dane o podatnikach z systemów teleinformatycznych ministra finansów, organów administracji podatkowej oraz kontroli skarbowej. Choć projekt wywołał sporą dyskusję, nie dotyka ona sedna problemu: czy automatyczne profilowanie podatników rzeczywiście pozwoli wyłapać tych nieuczciwych, jednocześnie nie narażając na błędne decyzje wszystkich pozostałych?

Strony