Panoptykon na Nowy Rok, czyli czym żyliśmy w 2017 r. i co zaplanowaliśmy na kolejny

Artykuł
29.12.2017
8 min. czytania
Tekst
Image

Koniec roku sprzyja refleksji i mocnym postanowieniom – także w Fundacji Panoptykon. Jak co roku zatrzymujemy się na chwilę, by podsumować, czym żyliśmy w 2017 r., i nazwać wyzwania czekające nas w nadchodzącym roku.

2017 r. w pigułce

2017 r. ziścił słowa starego chińskiego przysłowia „obyś żył w ciekawych czasach”. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wielokrotnie musieliśmy zastanawiać się nad priorytetami naszych działań – przede wszystkim ze względu na tempo procesu legislacyjnego. W tym podsumowaniu przedstawiamy tylko ułamek tematów, którymi zajmowaliśmy się w tym roku. Wybraliśmy te, które, z naszego punktu widzenia, zostawiły najmocniejszy ślad:

W drugiej połowie roku mnóstwo naszej energii pochłonęła batalia o rozporządzenie ePrivacy. Tym razem naszym głównym adwersarzem nie byli przedstawiciele rządu, ale największe internetowe korporacje, których model biznesowy opiera się na śledzeniu i profilowaniu użytkowników sieci bez ich wiedzy i zgody. Wysiłek się opłacił – również dzięki Waszym telefonom do biur europosłów.

Na szczęście nasza rola nie ogranicza się tylko do dmuchania w gwizdek i ostrzegania o kolejnych bublach prawnych. W 2017 r. mocno postawiliśmy na edukację. Dużo energii włożyliśmy w wyjaśnianie, dlaczego reforma przepisów o ochronie danych jest tak potrzebna, a nawet jak mogą na niej skorzystać organizacje czy przedsiębiorcy. W raporcie Śledzenie i profilowanie w sieci zabraliśmy czytelników w podróż po zapleczu komercyjnego Internetu. Pokazaliśmy skutki utraty kontroli nad danymi: od błędnych decyzji kredytowych po wyborcze manipulacje i kampanię dezinformacji. Uczestniczyliśmy w dziesiątkach spotkań, wydarzeń i konferencji, zastanawiając się między innymi nad wykorzystywaniem algorytmów i możliwości, jakie daje big data, w politycznej grze. Organizowaliśmy również warsztaty dla innych organizacji społecznych, dla dziennikarzy i nauczycieli, którzy korzystają z naszej Cyfrowej Wyprawki.

Do Waszej dyspozycji oddajemy również dokumentację naszych oficjalnych wystąpień w 2017 r.: wybór wypowiedzi naszych ekspertów w mediach112 wniosków o dostęp do informacji publicznej, a także dużą porcję praktycznej wiedzy dla każdego (w zakładkach BIBLIOTEKA i WIEDZA na stronie panoptykon.org).

Postanowienia noworoczne

Po niemal 9 latach działalności wiemy, że dynamiczne otoczenie prawne uniemożliwia precyzyjne zaplanowanie całego roku, ale już teraz możemy złożyć na Wasze ręce kilka obietnic.

  • Będziemy walczyć z pomysłem na lustrację życia prywatnego i aktywności społecznej obywateli i pomagać odnaleźć się w nowej rzeczywistości prawnej.
  • Będziemy nadal przyglądać się przepisom tzw. śruby fiskalnej: patrzeć, jak działają w praktyce, i alarmować, jeśli trafimy na przypadki łamania praw jednostki.
  • Postawimy kropkę nad i w temacie ochrony danych. Będziemy dalej walczyć o sensowne rozwiązania w rozporządzeniu ePrivacy i blokować niebezpieczne pomysły rządów.
  • Nie zapomnimy też o RODO: będziemy wspierać firmy i organizacje społeczne w mądrym wdrażaniu tych przepisów.

Chcemy również, aby 2018 był rokiem edukacji. Dlatego będziemy kontynuować program BINGO dla organizacji społecznych oraz działania pod szyldem Cyfrowej Wyprawki. Planujemy również szeroką kampanię informacyjną o RODO. To właśnie te projekty potrzebują Waszego największego wsparcia.

Dołóż się:  Kontrolowanie kontrolujących     Cyfrowa Wyprawka

W 17% Panoptykon to Wy

Zgodnie z naszą polityką finansowania korzystamy tylko z takich środków, które nie ograniczają naszej niezależności w kontrolowaniu instytucji publicznych i sektora prywatnego. Jednocześnie dążymy do modelu, kiedy Fundacja Panoptykon stanie się głosem ruchu społecznego osób podobnie myślących. Dlatego z dumą informujemy, że złożyliście się na 17% naszego tegorocznego budżetu, przekazując nam ponad 47 tys. zł w formie darowizn i ponad 82 tys. zł w ramach odpisu 1% podatku dochodowego. DZIĘKUJEMY!

Z tych środków wydaliśmy w tym roku ok. 100 tys. zł. Przeznaczyliśmy je na pokrycie kosztów związanych z:

  • pracą zespołu prawnego: wynagrodzenia (62 345,70 zł) i prenumerata mediów elektronicznych (1 125,95 zł);
  • utrzymaniem i rozwojem infrastruktury IT: utrzymanie serwera (1 010,63 zł), wynagrodzenie admina (5 000 zł), zakup sprzętu i wyposażenia do biura (2 911,01 zł), dokończenie mechanizmu do zbierania podpisów pod apelami (2 029,50 zł), utrzymanie domen internetowych (315,80 zł);
  • przygotowaniem publikacji i wydarzeń: praca graficzek (5 177,50 zł), korektorki (5 005,54 zł), organizacja wydarzenia z okazji Freedom Not Fear Day (537,36 zł);
  • kampanią „Dlaczego mnie śledzisz”: wynagrodzenie pracowników studia kreatywnego (7 511,30 zł);
  • działaniami edukacyjnymi w ramach Cyfrowej Wyprawki: organizacja warsztatów dla nauczycieli (2 631,53 zł), opracowanie techniczne nowych scenariuszy lekcji (400 zł), wysyłka materiałów do nauczycieli (25,49 zł);
  • utrzymaniem biura Fundacji: czynsz (4 800 zł).

Szczegółowe informacje o finansach fundacji znajdziecie na stronie w sprawozdaniach finansowych (w bazie OPP i w naszym BIP-ie).

Wyzwalającego Nowego Roku!

Zdjęcie: Aaron Burden | Unsplash

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.